نخستین نشست طالبان و خلیل زاد در پاکستان

دفتر سیاسی طالبان در قطر امروز چهارشنبه(10 میزان/مهر) در خبری در تویترش اعلام کرده که یک هیأت سیاسی طالبان به ریاست ملابرادر امروز به پاکستان سفر می‌کند.

نگاه نو_ برخی منابع از سفرهای هم‌زمان یک هیأت گروه طالبان به ریاست ملا برادر، مسوول دفتر سیاسی قطر و هم‌چنین زلمی خلیل‌زاد، نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان به اسلام‌اباد خبر می‌دهند.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر امروز چهارشنبه(۱۰ میزان) در خبری در تویترش اعلام کرده که یک هیأت سیاسی طالبان به ریاست ملابرادر امروز به پاکستان سفر می‌کند. او افزوده که قرار است این هیأت با مقام‌های رسمی پاکستان گفتگو کند.

هم‌زمان با این سفر، طلوع‌ نیز گزارش داده‌ که روز گذشته زلمی خلیل‌زاد به پاکستان رسیده و قرار است در این سفر با نماینده گان طالبان در اسلام آباد دیدار کند.

این نخستین سفر زلمی خلیل‌زاد و نخستین دیدار احتمالی او با نماینده گان گروه طالبان پس از متوقف شدن گفتگوهای صلح میان امریکا و این گروه است.

سفر هیأت طالبان به پاکستان هم چهارمین سفر آنها به کشورهای منطقه پس از توقف گفتگوهای صلح توسط دونالد ترمپ، رییس‌جمهور امریکا است. پیش از این هیأت طالبان به کشورهای چین، روسیه و ایران سفر کرده بودند.

در همین پیوند حکمت اعظمی معاون مرکز مطالعات صلح و جنگ می‌گوید: به باور او، در میان کشورهای تأثیرگذار بر طالبان به غیر از ایالات متحده امریکا، بسیاری از کشورهای مهم دیگر هم شامل اند. او افزود: کشورهایی‌که بالای طالبان نفوذ دارند، در درجۀ نخست پاکستان است و دوم چین. سپس روسیه و ایران و همچنان از اوزبیکستان به‌ حیث کشوری در منطقه یادآور شده می‌توانیم که با طالبان روابط خوب و نفوذ بهتری بالای این گروه دارد.