ناتو: تضمینی برای موفقیت روند صلح افغانستان وجود ندارد

ینس استولتنبرگ، دبیر کل سازمان پیمان اتلانتیک شمالی یا ناتو در تازه‌ترین اظهارات خود درباره افغانستان گفته است که هیچ تضمینی برای موفقیت روند صلح این کشور وجود ندارد.

دبیر کل ناتو در مصاحبه با خبرگزاری آلمان، روند صلح افغانستان را «شکننده» توصیف کرده است.

به گفته او، هیچ تضمینی برای موفقیت روند صلح وجود ندارد، اما گفت‌وگوهای بین‌الافغانی تنها راه تأمین صلح است و ناتو از آن حمایت می‌‌کند.

دبیر کل ناتو با بیان این که ضمانتی برای موفقیت روند صلح وجود ندارد، گفت، هر تصمیمی که درباره خروج یا عدم خروج نیروهای نظامی این سازمان از افغانستان گرفته شود، مخاطره‌آمیز است.

به گفته ینس استولتنبرگ، اگر تصمیم خروج از افغانستان گرفته شود، خطر از دست رفتن دست‌آوردهایی را که ناتو در مبارزه با تروریسم بین‌المللی کسب کرده است، وجود دارد.

او خطراتی را که با حضور نظامی ناتو در افغانستان به وجود خواهد آمد نیز توضیح داده است.

به گفته دبیر کل ناتو، اگر حضور نظامی در افغانستان ادامه یابد ممکن است جنگ افزایش یابد و درگیر جنگ و خشونت‌ طولانی مدت شود.

ینس استولتنبرگ، این مطلب را در پاسخ به این پرسش که اگر خروج نیروهای خارجی مطابق توافقات صورت گرفته انجام نشود، امکان حمله مجدد به این نیروها از سوی طالبان وجود دارد، مطرح کرده است.

امریکا و طالبان در دهم ماه حوت سال گذشته توافق‌نامه‌ی صلح امضا کردند که بخش مهم آن خروج نیروهای خارجی در ظرف چهارده ماه بود. خروج نیروهای خارجی البته وابسته به شرایطی است که طالبان به اجرای آن متعهد شده‌اند. قطع رابطه با تروریستان بین‌المللی و استفاده نشدن از خاک افغانستان علیه منافع امریکا و متحدانش بخشی از این شرایط است.

این در حالی است که قبل از این ناتو تعهد کرده بود که تا سال ۲۰۲۴ به نیروهای امنیتی افغانستان کمک‌های مالی، آموزش و مشورت‌دهی را ادامه می‌دهد.

مذاکرات بین‌الافغانی که در بیست‌ودوم سنبله دور اول آن آغاز شده بود، در بیست‌ودوم قوس پایان یافت و در حال حاضر متوقف شده است. قرار است در شانزدهم جدی دوباره از سر گرفته شود. این دور که سه ماه دوام کرد، با کندی به پیش‌رفت و دو طرف مدت‌ها روی تهیه کارشیوه مذاکره کردند تا سرانجام مورد توافق قرار گرفت. پس از تبادل آجندا، به توافق دو هیأت مذاکرات دچار وقفه‌ای ۲۰ روزه شد.