منابع: شوراهای طالبان درپاکستان دربارۀ آتش‌بس توافق کرده‌‌اند

یک منبع آگاه از گفت‌وگوهای صلح در قطر، تأیید می‌کند که بیشترین اعضای شوراهای طالبان در پاکستان دربارۀ برقراری آتش‌بس موقت به توافق رسیده‌اند.

نگاه نو_ این منبع اما می‌گوید که تصمیم نهایی دربارۀ برقراری آتش‌بس، از سوی ملاهبت‌الله آخوندزاده، رهبر گروه طالبان اعلام خواهد شد.

این منبع، تأکید می‌ورزد که شورای کویته که بیشتر اعضای آن نظامیان هستند دربارۀ این تصمیم هنوز هم پرسش‌هایی دارد.

سمیع یوسفزی، خبرنگار آزاد در این باره اظهار داشت: «گفته می‌شود که در شورای پشاور که در آن بیشترین رهبران گروه طالبان حضور دارند، دربارۀ تأمین آتش‌بس تصمیم مثبت گرفته‌اند؛ اما وقتی‌که هیئت طالبان به کویته رفته‌اند، در شورای کویته که بیشتر شان نظامیان هستند، دربارۀ آتش‌بس دیدگاه‌های گوناگونی داشته‌اند.»

هرچند طالبان به‌گونۀ رسمی در این‌ باره چیزی نگفته‌‎اند، اما، لوی سارنوال پیشین گروه طالبان به این باور است که سرانجام، دیدگاه‌های سیاست‌گران و نظامیان این گروه هماهنگ خواهند شد و وجود اختلافات را میان سیاست‌گران و نظامیان گروه طالبان رد می‌کند.

مولانا جلال‌الدین شینواری، لوی سارنوال در زمان حکومت طالبان بیان داشت: «هر فیصله‌یی را که رهبری انجام بدهد، شرعأ از آن اطاعت می‌شود. اما از آنجا که مشوره یک اصل اسلامی است، حتما میان رهبران سیاسی و فرماندهان نظامی امارات اسلامی مشوره‌هایی صورت می‌گیرد.»

سیاست‌گران کشور هم در چند روز پسین دربارۀ ایجاد یک هیئت برای شرکت در نشست میان افغانان رأی‌زنی‌هایی داشته‌اند.

محمد اسماعیل، رهبر پیشین جهادی گفت: «حکومت متأسفانه نمی‌خواست که به غیر از حکومت دیگر سیاسیون در این هیئت شامل باشند، اما طالبان آن را قبول نمی‌کنند. ما خواستیم که با یک جمعیت جمع شویم و یک هیئت همه شمول را ایجاد کنیم.»

در همین حال، تدامیپی یاماموتو، نمایندۀ ویژۀ دیبرکل سازمان ملل متحد در افغانستان نیز از طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان می‌خواهد که برای آسیب نرسیدن به غیرنظامیان به یک توافق سیاسی برسند و آتش‌بس همیشگی را اعلام بکنند: «سازمان ملل متحد از همه طرف‌ها می‌خواهد تا در راه رسیدن به یک توافق سیاسی پایدار و آتش‌بس همیشگی به دنبال راه هایی برای کاهش خشونت، به ویژه خشونت‌هایی که به غیرنظامیان آسیب می‌رساند باشند.»

زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان که اکنون در امریکا به سر می‌برد، برای امضای توافق‌نامۀ صلح با طالبان در انتظار پاسخ این گروه دربارۀ کاهش خشونت‌ها و تأمین آتش‌بس است و پس از امضای این توافق نامه در درازای ده روز گفت‌وگو های میان افغانان آغاز خواهد شد.