مقام پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان به دلیل آزار جنسی از کار محروم شد

یک مقام پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان در پیوند با پرونده آزار جنسی به مدت ۵ سال از فعالیت منع شد.

نگاه نو_ فدراسیون بین‌المللی فوتبال، فیفا روز جمعه ۱۹ میزان/مهر اعلام کرد سید علی آقازاده، دبیر پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان و عضو فعلی کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا به مدت ۵ سال از فعالیت در عرصه فوتبال منع شده است. وی از چند ماه پیش به عضویت این کمیته در آمده بود.

فیفا که مقر آن در شهر زوریخ سوئیس است، سید علی آقازاده را همچنین به پرداخت جریمه‌ نقدی به مبلغ ده هزار فرانک سوئیس (حدود نه هزار یورو) محکوم کرده است.

محکومیت آقازاده در پیوند با پرونده رسوایی اذیت و آزار جنسی است. این پرونده در زمان ریاست کرام‌الدین کریم در فدراسیون فوتبال افغانستان بر ملا شد. کریم پس از بالا گرفتن اتهام‌ها مبنی بر سوء استفاده جنسی از بازیکنان تیم ملی زنان از سمت خود برکنار شد. شماری از اعضای تیم ملی زنان افغانستان گزارش داده بودند که برخی مقام‌های فوتبال این کشور از آنها سوء استفاده جنسی کرده‌اند.

فیفا با تأیید گزارش‌ها مبنی بر آزار و اذیت جنسی مکرر زنان از سوی آقای کریم، در ماه ژوئن گذشته او را مادام‌العمر از فعالیت در عرصه فوتبال منع کرد. او همچنین به پرداخت یک میلیون فرانک سوئیس (حدود ۹۰۰ هزار یورو) جریمه نقدی محکوم شده است.

فیفا روز جمعه اعلام کرد که سید علی آقازاده از موارد سوء استفاده جنسی از بازیکنان تیم زنان آگاه بوده و وظیفه داشته تا برای جلوگیری از آن گزارش بدهد.

تحقیقات فیفا در مورد اتهام‌های سایر مقام‌های فدراسیون فوتبال افغانستان در این پرونده همچنان در جریان است.