مشاور ترامپ: نیروها را در افغانستان به سطحی کاهش نمی‌دهیم که منافع آمریکا در خطر باشد

مشاور امنیت ملی آمریکا با هشدار به عدم پایبندی طالبان به کاهش خشونت‌‌ها در افغانستان گفت که نیروهای آمریکایی در این کشور به سطحی کاهش نخواهد یافت که منافع واشنگتن حفظ نشود.

نگاه نو_ «رابرت اوبرایان» مشاور امنیت ملی ترامپ گفت که اگر طالبان به کاهش خشونت‌ها پایبند نباشند احتمال امضای توافق صلح با این گروه بعید است.

اوبرایان در گفت‌وگو با «سی‌بی‌اس» با اشاره به توقف مذاکرات با طالبان پس از حمله انتحاری این گروه در جریان گفت‌وگوها که منجر به کشته شدن چند نفر و یک نظامی آمریکایی شد، اظهار داشت: ترامپ بسیار واضح ساخته که در صورت نقض توافق، تعهداتش را در چارچوب آن متوقف می‌کند.

مشاور امنیت ملی آمریکا تأکید کرد: اگر طالبان به توافق کاهش خشونت‌ها پایبند نباشد ما بسیار با دقت آن را بررسی می‌کنیم و فکر می‌کنم بعید باشد در چنین شرایطی توافق را امضا کنیم.

وی به این شبکه تلویزیونی گفت: ما تصمیم نداریم تا شمار نیروها را به پایین‌تر از سطحی کاهش دهیم که برای حفظ منافع آمریکا و شرکایش در افغانستان نیاز باشد؛ در این مورد به شما اطمینان می‌دهم.

این در حالی است که طالبان می‌گوید که براساس توافق با آمریکا همه نیروهای خارجی براساس جدول زمانی که در توافقنامه تعیین شده است از افغانستان خارج می‌شوند.

اخیراً نیز استاد حقوق بین‌الملل در دانشگاه ایلینوی آمریکا گفت که طرح کاهش خشونت‌ها بازی با طالبان است و واشنگتن هیچ قصدی برای خروج از افغانستان ندارد.