مشاور بایدن: یک رقم کوچک نیروها در افغانستان حفظ خواهد شد

تونی بلنکین، یکی از مشاوران بلند پایۀ جو بایدن، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا، می‌گوید که درصورت پیروزی بایدن در انتخابات، او یک رقم کوچک از نیروهای امریکایی را در افغانستان حفظ خواهد کرد.

قراراست انتخابات امریکا به تاریخ سوم ماه نومبر سال روان میلادی، برگزار شود.

بلنکین درگفت‌وگو با شبکۀ سی‌ان‌ان، می‌گوید که بایدن از تلاش‌های دیپلوماتیک برای حل بحران افغانستان و گردهم آمدن افغانان، پشتیبانی می‌کند.

او می‌افزاید که هرگاه بایدن به قدرت برسد، مسیر بیرون کشیدن سربازان امریکایی را از افغانستان ادامه خواهد داد.

اما تونی بلنکین تأکید می‎ورزد که بایدن به‌گونۀ مسؤولانه دراین باره برخورد خواهد کرد، نه این که به‌گفتۀ او همانند رییس‌جمهور دانلد ترمپ که برای تقویت موضع‌گیری سیاسی‌اش در انتخابات تأکید کرده‌‎است، سربازان امریکایی را تا کریسمس بیرون خواهد کرد.

او در ادامه می‌گوید که بایدن می‌خواهد که یک نیروی کوچک ضد هراس‌‎افگنی امریکا را در افغانستان نگهدارد تا گروه‌های مانند القاعده و داعش، ظرفیت حمله بر امریکا را از این کشور، نیابند.

پیش از این، رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور ترمپ بر بیرون شدن سربازان این کشور از افغانستان تأکید کرد؛ اما او گفته‌های اخیر ترمپ را دربارۀ بیرون شدن همۀ نیروهای امریکایی از افغانستان تا کم تر از سه ماه دیگر، برخاسته از احساسات می‌داند.

اوبراین در گفت‌وگو با انستیتوت اسپین امریکا از همکاری درازمدت واشنگتن با کابل در پیکار با هراس‌افگنی سخن زده‌ و ‌افزوده‌است که در این باره حتا نشانه‌های همکاری از سوی طالبان هم دارند: “این‌همه، از سوی برخی‌ها حدس و گمان پنداشته شده‌است؛ اما من تضمین می‌کنم که این برنامۀ رییس‌جمهور ایالات متحده‌است و روی عملی‌شدن آن کار می‌کند.”

ترمپ به تاریخ شانزدهم میزان در تویتی گفت که تا کرسمس تمامی نیروهای امریکایی از افغانستان به خانه برخواهند گشت: “ما باید گروه کوچک باقی‌مانده از مردان و زنان شجاع خود که در افغانستان خدمت می‌کنند را تا کریسمس به کشور برگردانیم.”

واشنگتن و طالبان، در ماه حوت پارسال باهم موافقت‌نامه صلح امضاء کردند؛ موافقت‌نامه‌یی که بیرون‌شدن نیروهای امریکایی از افغانستان، بخشی از مواد آن را می‌سازد.

در حال حاضر در حدود ۸هزار و ۶۰۰ نظامی امریکایی در افغانستان حضور دارند.