لندن از گزارش ارتباط روسیه با طالبان مطلع بود

۰وزیر دفاع انگلیس از مطلع بودن این کشور از گزارش نهادهای اطلاعاتی آمریکا درباره رابطه روسیه با طالبان خبر داد.

نگاه نو_  به نقل از خبرگزاری فرانسه، «بن والاس» وزیر دفاع انگلیس، در جلسه استماع پارلمان این کشور اعلام کرد که در جریان گزارش نهادهای اطلاعاتی آمریکا در خصوص رابطه روسیه با شبه نظامیان طالبان بوده است.

والس در ادامه گفت: من از این گزارش اطلاع داشتم. نمی توانم درباره آن توضیحی بدهیم به غیر از اینکه بعد از مطلع شدن از این جریان اقدامات زیادی را برای دفاع از نظامیان خود در افغانستان انجام دادیم.

روزنامه نیوریک تایمز در ابتدای هفته گزارشی را منتشر کرد که در آن آمده بود نهادهای اطلاعاتی آمریکا به این نتیجه رسیده اند که روسیه به کروه های شبه نظامی در افغانستان پول می دهد تا آنها اقدام به کشتن نیروهای ائتلاف از جمله نظامیان امریکایی کنند.

این گزارش جنجال زیادی را در آمریکا به راه انداخته تا جائیکه کاخ سفید مجبور شده در دو جلسه جداکانه برای نمایندگان دموکرات و جمهوریخواه کنگره، توضیحاتی را در این رابطه ارائه کند.

در همین رابطه «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا در پیامی توئیتری به ادعاها درباره تبانی روسیه با طالبان برای کشتن نظامیان آمریکایی مستقر در افغانستان، واکنش نشان داد و مدعی شد: می‌خواهم به همه نیروهایمان این اطمینان را بدهم که همه تهدیدهای بالقوه علیه نظامیان آمریکایی را، حال از هر نوع که باشد، جدی تلقی می‌کنیم.

با این حال، وی در بیانیه‌ای که ضمیمه این پیام کرد، افزود: در حال حاضر، وزارت دفاع آمریکا شواهد تأیید شده‌ای ندارد (که با اتکا به آنها) اتهامات اخیر مبنی بر اقدامات بدخواهانه پرسنل روس علیه نیروهای آمریکایی در افغانستان را تائید کند.

این در حالی است که ترامپ می‌گوید در جریان این گزارش نبوده چراکه منابع اطلاعاتی آمریکا به دلیل عدم وجود شواهد کافی ضرورتی به مطلع کردن او ندیده‌اند.

روسیه و طالبان هم در بیانیه‌های جداگانه این اتهام را رد کرده و آن را گامی در راستای مختل کردن روند صلح افغانستان تلقی کرده‌اند.