لغو ۱۳۹۵ بست؛ کارمندان شهرداری کابل به دنبال کار سرگردان‌اند

شهرداری کابل حدود چهار ماه پیش «ریاست سرسبزی و زیبایی» این نهاد را نظر به دلایلی منحل کرد و این کار سبب بیکار شدن بیش از یک هزار و ۵۰۰ کارمند آن شده است. اکنون برخی از این کارمندان از بی‌سرنوشتی‌شان شکایت دارند و می‌گویند که شهرداری کابل باید آنان را در بست‌های خالی این اداره استخدام کند. این کارمندان سابق شهرداری کابل، می‌گویند که در حال حاضر شماری از بست‌های این اداره خالی است و شهرداری این بست‌ها را به اعلان داده است. آنان استدلال می‌کنند که براساس قانون خدمات ملکی، کارمندان تنقیض شده این اداره در اشغال آن بست‌ها حق اولویت دارند و مسوولان این اداره باید کارمندان این اداره را تعیین بست کنند. در ضمن برخی از این کارمندان ادعا دارند که شهرداری کابل شماری از افرادی که «واسطه» داشته‌اند را دو‌باره به کار گرفته‌ است. به گفته برخی از این کارمندان، ریاست منابع بشری شهرداری کابل برای استخدام دوباره کارمندان تنقیض شده، «پول» مطالبه کرده است. در همین حال شهرداری کابل می‌گوید که این اداره در تلاش است تا کارمندان تنقیض شده را دوباره در بست‌های خالی این اداره استخدام کند. مسوولان در این اداره اطمینان می‌دهند که با نهایی شدن تشکیلات سال مالی ۱۴۰۰، همه کارمندانی که تنقیض شده‌اند، نظر به «توانایی» و «لیاقت‌شان» در بست‌های این اداره جذب خواهند شد.

شهرداری کابل با آغاز سال مالی ۱۴۰۰ هجری خورشیدی، تشکیل ریاست سرسبزی و زیبایی این اداره را منحل کرد. با منحل شدن این ریاست، نزدیک به یک هزار و ۴۰۰ کارمند آن بیکار و خانه‌نشین شدند. از این میان ۳۹۵ تن‌شان را کارمندان اداری و یک هزار دیگر آنان را کارمندان بخش تنظیف و زیبایی شهر تشکیل می‌دهند. اکنون این کارمندان می‌گویند که شهرداری کابل باید آنان را در بست‌های دیگر این نهاد جابه‌جا و تعیین بست کند. به گفته آنان، شهرداری کابل بست‌های خالی خود را از طریق کمیسیون اصلاحات اداری به اعلام گذاشته است. این کارمندان تنقیض شده استدلال می‌کنند که براساس مفاد قانون، اگر کارمندان نظر به دلایلی بست‌شان تنقیض و از کار بیکار می‌شوند، آن اداره مکلف است که این کارمندان را در بست‌های دیگر جابه‌جا و معاش‌شان را مطابق قانون حواله کند. اکنون برخی از کارمندان تنقیض شده، شهرداری کابل را به برخورد تبعیض‌آمیز متهم می‌کنند و می‌گویند که این نهاد معاش شماری از کارمندان تنقیض شده را با همه امتیازات آن پرداخت می‌کند، اما کسانی‌ که واسطه و شناخت ندارند، تنها حدود چهار هزار افغانی دریافت می‌کنند. این در حالی است که معاش «اجیران» با امتیازاتش ۱۱ هزار و ۵۰۰ افغانی و از کارمندان رسمی بین ۱۶ تا ۲۵ هزار افغانی است.

از جانب دیگر برخی از این کارمندان که نمی‌خواهند نامی از آنان برده شود، مدعی‌اند که مسوولان در این اداره در پی «خویش‌خوری» هستند. به گفته آنان، کسانی‌ که «واسطه» یا «شناختی» با مسوولان این نهاد داشته باشند، دوباره تعیین بست می‌شوند. طبق گفته‌های آنان، در حال حاضر شماری از کارمندان تنقیض شده دو‌باره در بست‌های خالی این اداره استخدام شده‌اند. این کارمندان می‌گویند کسانی که شناخت ندارند، بیرون از تشکیل مانده و سرگردان‌اند. این کارمندان می‌گویند، علی‌رغم این‌که بارها به رهبری شهرداری کابل عریضه نوشته‌ و از آقای سلطان‌زوی خواستار کمک شده‌اند، اما تاکنون بی‌نتیجه بوده است. در عین حال این کارمندان می‌افزایند که برای حل مشکلات‌شان به ریاست منابع بشری نیز مراجعه کرده‌اند.

ریاست منابع بشری شهرداری کابل اما گفته است که «بروید رییس یک اداره را پیدا کنید تا شما را پیشنهاد کند.» از سویی‌ هم این کارمندان تنقیض شده تصریح می‌کنند که شماری از بست‌های این اداره خالی است و رییس منابع بشری برای استخدام کارمندان تنقیض شده در این بست‌ها حدود دو هزار دالر امریکایی «رشوت» مطالبه کرده است. یک کارمند که نخواست نامی از وی برده شود، در این مورد گفت: «رییس منابع بشری دو هزار دالر امریکایی می‌گیرد و نفر را استخدام می‌کند.» با این‌همه این کارمندان تنقیض شده از بی‌سرنوشتی‌شان ابراز نگرانی می‌کنند. آنان می‌گویند که بیش‌ترشان در خانه‌های کرایی زنده‌گی می‌کنند و اکنون توان پرداخت کرایه خانه‌‌شان را ندارند. آنان از حکومت به ویژه شهرداری کابل می‌خواهند که براساس لیاقت و استعدادشان در بست‌های خالی این اداره استخدام شوند.

در همین حال شهرداری کابل می‌گوید که این اداره در تلاش است تا تمامی کارمندان تنقیض شده را شامل بست‌های این اداره بسازد. غلام‌معروف علی‌زی، مسوول هماهنگی شهرداری کابل با رسانه‌‌ها، به روزنامه ۸صبح گفت که یک تعداد از کارمندان این نهاد که اضافه بست و بیکار شده‌اند، دو‌باره نظر به رشته و زمان خدمت‌شان در دیگر بخش‌ها استخدام شده‌اند. او افزود که مسوولان شهرداری کابل روی تشکیلات سالی مالی ۱۴۰۰ کار می‌کنند و در صورت نهایی شدن، تمامی کسانی از کار برکنار شده‌اند دوباره نظر به توانایی و مدت‌ خدمت‌شان در بست‌های این اداره استخدام می‌شوند. او ادعای این کارمندان را مبنی بر این‌که شهرداری کابل بست‌هایش را از طریق کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی به اعلام می‌گذارد، رد کرد. او گفت که این اداره بست‌هایش را از طریق خود شهرداری به اعلام می‌گذارد و شفافیت را در نظر می‌گیرد. از سوی دیگر وی درخواست مطالبه رشوت از سوی کارمندان این اداره را رد کرد. او گفت، در صورتی که چنین چیزی صورت گرفته باشد، کارمندان باید آن را اثبات کنند. او اطمینان داد که در صورت اثبات چنین ادعایی، متخلف مورد پی‌گرد قرار خواهد گرفت. علی‌زی افزود که هیچ کس حق ندارد که در بدل استخدام، از کارمند پول مطالبه کند.

این بار اول نیست که کارمندان پایین‌رتبه حکومتی از وضعیت کار ابراز نارضایتی می‌کنند. پیش از این نیز شماری از کارمندان در برخی از نهادها از تنقیض بست‌های‌شان و برخورد سلیقه‌ای شکایت داشتند. در آخرین مورد در قوس سال گذشته، مسوولان وزارت معادن و پترولیم به دلیل آن‌چه «موثریت و کارایی» خوانده شد، بیش از یک هزار بست این وزارت را تنقیض کردند که واکنش‌هایی را نیز در پی داشت.