فروش موتر های زرهی آمریکایی در بازار سیاه افغانستان

کمیسیون امنیت داخلی پارلمان افغانستان گزارش داد که کنترل ۵ ولسوالی/شهرستان «فراه» در دست طالبان است و در بازار سیاه این ولایت موترهای زرهی هاموی به فروش می‌رسد.

نگاه نو_ به گزارش خبرگزاری تسنیم، کمیسیون امنیت داخلی پارلمان افغانستان در گزارشی تازه از وضعیت امنیتی «فراه» اعلام کرد که از مجموع ولسوالی های این ولایت 5ولسوالی/شهرستان تحت کنترل طالبان است.

این کمیسیون اخیراً هیئات را نیز برای بررسی وضعیت فرماندهی پولیس، لشکر دوم قطعه ظفر و ریاست امنیت ملی فراه به این ولایت اعزام کرده بود.

براساس گزارش این هیئت، تسلیحات و موتر های نظامی از جمله موتر های زرهی هاموی در جمعه بازار فراه به فروش می‌رسد.


والی فراه به این هیئت که این موتر ها توسط مافیا خریداری شده و سپسس در اختیار طالبان قرار می‌گیرد.

گزارش مذکور اما درباره هویت افرادی که این خودروهای زرهی را در بازار به فروش می‌رسانند جزئیاتی نداده است.

به گزارش «جمهور»، به غیر از مرکز ولایت فراه در شعاع 10 کیلومتری آن ناامنی وجود دارد و از 10 ولسوالی/شهرستان این ولایت نیز 5 ولسوالی بکواه، گلستان، خاک سفید، بالابلوک و شیب کوه تحت کنترل طالبان است.

جمهور می‌افزاید که پاسگاه‌های امنیتی در شهرستانهای پشت کوه و قلعه کاه نیز در محاصره طالبان است و امکان تامین تدارکات آن‌ها از طریق زمینی وجود ندارد.

طالبان در فراه همچنین از تجهیزات پیشرفته نظامی از جمله تفنگ‌های دوربین‌دار و دید در شب استفاده می‌کنند و از نیروهای امنیتی که به نسبت آن‌ها تجهیزات کمتری دارند تلفات می‌گیرند.

فراه در سال‌های اخیر به دلیل اهمیت بالای استراتژیک برای طالبان به یکی از ولایت‌های ناامن افغانستان تبدیل شده و مرکز آن نیز بارها در آستانه سقوط قرار گرفته است./از صفحه تسنیم