فرمانده پولیس کابل ازبهر بندش شماری از راه‌های پایتخت پوزش خواست

فرماندۀ پولیس کابل، از بهر بندش شماری از راه‌های پایتخت برای تأمین امنیت لویه جرگۀ مشورتی صلح، از باشنده‌گان کابل پوزش خواست.

نگاه نو_ همزمان با آغاز جرگۀ صلح (دوشنبه، ۹ثور) بسیاری از جاده‌های نزدیک به تالار لویه جرگه (محل برگزاری جرگه صلح) از سوی نیروهای امنیتی مسدود شده‌اند و به موترها و در بعضی موارد به پیاده‌ها اجازۀ رفت‌وآمد داده نمی‌شود.

سیدمحمد روشندل، فرماندۀ پولیس کابل اما می‌گوید که این تدابیر از بهر تأمین امنیت بهتر جرگه گرفته شده‌است: «اگر کدام کمی و کاستی شده باشد از طرف پولیس، ما از مردم معذرت می‌خواهیم.»

این در حالی است که شهروندان کشور از این وضع محدودیت گشت‌وگذار در شهر کابل، انتقاد می‌کنند و می‌گویند که حتا در بعضی موارد نیروهای امنیتی اجازه نمی‌دهند مریضان را به شفاخانه‌ها انتقال دهند.

پولیس کابل، می‌گوید که برای تأمین امنیت جرگه، سه کمربند امنیتی را – در ولسوالی‌های کابل، شهر کابل و در نزدیکی تالار لویه جرگه – ایجاد شده‌اند و نیز چندین عملیات نظامی در بخش‌هایی از کابل راه‌اندازی شده‌اند.

سمونوال میرویس ترکی، فرماندۀ قطعۀ واکنش سریع نیز افزود: «چندین عملیات را به راه انداختیم و توانستیم که دست‌آورد هم داشته باشیم و تا حالا توانستیم که به یاری خداوند امنیت لویه جرگه را تأمین کنیم.»

لویه جرگۀ مشورتی صلح که برای چهار روز برنامه‌ریزی شده بود، امروز (پنج‌شنبه، ۱۲ثور) آخرین روز آن بود. اما پیش از این کمیسیون برگزاری این جرگه گفته بود که احتمال دارد برای یک روز دیگر این جرگه تمدید شود.

این جرگه در شرایطی برگزار می‌شود که تهدیدات‌های امنیتی نیز بالا است. به گفتۀ وزارت دفاع، پس از آغا عملیات بهاری طالبان، در ده ولایت کشور جنگ‌ها شدت گرفته و گسترش یافته‌اند.

در شهر کابل نیز چند روز پیش از برگزاری لویه جرگۀ صلح، مهاجمان انتحاری بر وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی حمله کردند و برای بیش از پنج ساعت با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

در این رویداد، هفت نفر کشته شدند و بیش از ده نفر دیگر زخمی شدند. گروه داعش، مشؤولیت این رویداد را به عهده گرفته بود