فارن پالیسی: ترمپ و بایدن چارچوبی برای حضور یا خروج از افغانستان ندارند

فارن پالیسی نوشت افغان‌ها بر این باورند که دونالد ترمپ و یا بایدن کاری برای افغانستان نمی‌کنند و هیچ یک از آن‌ها برنامه‌ای برای خروج از این کشور ندارند.

نشریه «فارن پالیسی» نوشت که مردم افغانستان صرف نظر از اینکه چه کسی پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می‌شود بر این باورند که آمریکا کاری برای آن‌ها نمی‌کند و تنها امیدوارند که رئیس جمهور بعدی آمریکا نیروهای این کشور را از افغانستان خارج کند.

یک مقام ارشد نظامی که خواست نامش فاش نشود در این باره گفت: در شرایط کنونی ما واقعاً می‌خواهیم آمریکایی‌ها از اینجا بروند، زمان زیادی برد تا این را درک کنیم اما اکنون می‌فهمیم که آن‌ها فقط ما را عقب نگه می‌دارند.

نوشتار می‌افزاید که حتی درصورت پیروزی ترمپ در انتخابات، که براساس نظرسنجی‌ها احتمال آن کم است، شمار کمی از افغان‌ها به توانایی او در انجام به موقع به وعده‌هایش اعتماد دارند.

«ادریس لطفی» مشاور سابق رئیس اجرایی افغانستان نیز در این باره اظهارداشت: حتی اگر ترمپ پیروز شود، متقاعد کردنش برای توجه مناسب به افغانستان دشوار خواهد بود، ترمپ غیرقابل پیش بینی است.

بایدن در مناظرات انتخاباتی میان حزبی گفته بود: من کاملاً مخالف ایده ملت‌سازی در افغانستان بودم، تنها چیزی که باید در آنجا انجام دهیم مبارزه با تروریسم است، هیچ احتمالی برای متحد کردن این کشور وجود ندارد.

فارن پالیسی همچنین نوشت: مهم نیست که چه کسی در انتخابات هفته آینده آمریکا پیروز شود ، راه پیش‌رو مملو از موانع مشابه خواهد بود و هیچ یک از نامزدان چارچوب منسجمی را برای خروج و یا ادامه حضور تعیین نکرده‌اند.

یک مقام امنیتی نیز گفت که می‌تواند بجای میلیون‌ها مردم افغانستان بگوید: اگر آمریکا می‌خواهد در افغانستان دخیل باشد می‌تواند در این کشور سرمایه‌گذاری کند اما ما دیگر به نظامیان آمریکایی احتیاجی نداریم.