عیدبخشی به کارمندان دولت «۱.۷» میلیارد افغانی تخمین شده

نگاه نو_ مسوولان وزارت مالیه می‌گویند «عیدبخشی» رییس جمهور غنی به کارمندان خدمات ملکی دولت، یک اعشاریه هفت میلیارد افغانی، معادل ۲۱ میلیون و ۴۲۴ هزار دالر امریکایی،‌ تخمین شده است. مسوولان این وزارت هم‌چنان یادآوری می‌کنند که ممکن در مقدار تخمین شده تغییراتی به میان آید، اما آن‌چه قابل پیش‌بینی است، تطبیق فرمان رییس جمهور مبنی بر عیدبخشی به کارمندان دولتی، بیش از یک اعشاریه پنج میلیارد افغانی هزینه خواهد برداشت.

شمروزخان مسجدی، سخنگوی وزارت مالیه روز سه‌شنبه، بیست‌ویکم جوزا در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت: «پیش‌بینی ما نشان می‌دهد که تطبیق فرمان رییس جمهور حدود ۱.۷ میلیارد افغانی هزینه بر می‌دارد، اما مقدار دقیق این وجوه مالی پس از انتقال پول به حساب‌های بانکی کارمندان خدمات ملکی روشن خواهد شد.»

از این پیش رییس جمهور غنی به مناسبت فرارسیدن عید فطر فرمان داده است که برای کارمندان خدمات ملکی اندازه‌ی معاش ۱۵ روزه آنان به عنوان «عیدی» از حساب دولت پرداخته شود. از این پیش، مسوولان وزارت مالیه از دریافت این فرمان آقای غنی خبر داده و گفته‌اند که عیدی کارمندان دولت تا پایان هفته آینده به حساب بانکی آنان واریز خواهد شد.

این تخمین وزارت مالیه بر اساس تعداد و مقدار معاش کارمندان خدمات ملکی دولت صورت گرفته است. عبدالفرید احمد، سخنگوی کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی تایید می‌کند که در حال حاضر حدود ۴۲۴ هزار کارمند در بخش‌های مختلف ادارات خدمات ملکی، مصروف کار اند. آن‌چنانی که آقای احمد می‌گوید، این کارمندان در بست‌های اول تا هشتم استخدام شده‌اند.

از سویی هم، مسوولان وزارت مالیه می‌گویند به وزارت‌خانه‌ها ابلاغ شده است که گزارش‌های مربوط به واریز مقدار پول عیدی کارمندان به حساب‌های بانکی‌شان را با وزارت مالیه در میان بگذارند. شمروزخان مسجدی، سخنگوی وزارت مالیه خاطرنشان ساخت، آن عده از کارمندانی که از امتیاز «مدد معاش»، معاش «سوپر اسکیل» برخوردار باشند و یا مقدار معاش‌شان «زیاد» باشد، از عیدی رییس جمهور مستفید نخواهند شد. آقای مسجدی اما روشن نساخت که این دست کارمندان دولت شامل کدام بست‌ها می‌شوند و مقدار معاش‌شان در کدام سطح باشد که از عیدبخشی رییس جمهور مستفید شوند.

نامزدان ریاست جمهوری و قانون چه می‌گویند؟‌

با این حال، دسته‌ها انتخاباتی اما «عیدبخشی» آقای غنی به کارمندان دولت را نوعی از کمپین انتخاباتی عنوان کرده می‌گویند، سرمایه‌ی ملت می‌بایست در کارهای زیربنایی به مصرف برسد، نه در کارزارهای انتخاباتی. محمدحکیم تورسن، نامزد انتخابات ریاست جمهوری به ۸صبح، گفت: «شمار زیاد شاگردان مکاتب در زیر درخت و یا زیر آفتاب سوزان درس می‌خوانند، شفاخانه‌های ولایات وسایل لازم را در اختیار ندارند، پس جا داشت مقدار پولی که عنوان عیدی به کارمندان دولتی پرداخته می‌شود، به زیربناهای کشور هزینه می‌شد،‌ نه به کمپین‌های پیش از وقت.» آقای تورسن هم‌چنان افزود، محمداشرف غنی اگر به ملت این قدر دل‌سوزی می‌داشت، به وضعیت کابینه توجه می‌کرد و اکثریت وزارت‌خانه‌ها توسط سرپرستان اداره نمی‌شد. در همین مورد، گزارش‌ها می‌رسانند که از آغاز دوره حکومت وحدت ملی تا کنون ۶۲ تن به حیث سرپرست وزیر در ۲۵ وزارتخانه کار کرده‌اند، در حالی که قانون سرپرستی حکم می‌کند که هیچ کسی نمی‌تواند در ادارات دولتى، بیش از دو ماه به حیث سرپرست کار کند.

افزون بر این، محمدعارف کیانی، سخنگوی دسته انتخاباتی «عدالت و امنیت» به رهبری رحمت‌الله‌ نبیل می‌گوید،‌ آقای غنی پس از اول جوزا به عنوان رییس جمهور شناخته نمی‌شود و هر نوع استفاده از امکانات دولتی خلاف اصول اخلاقی انتخابات محسوب می‌شود. آقای کیانی عیدبخشی غنی به کارمندان دولت را به ضرر اقتصاد ملی کشور دانست و افزود: «حاتم‌بخشی‌های غنی که به نحوی کمپین انتخاباتی است، تاراج داشته‌های مالی مردم افغانستان شمرده می‌شود و بیش‌تر وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور را مکدر و تاریک می‌سازد.»

آگاهان مسایل حقوقی اما مجازات و مکافات را از صلاحیت‌های رییس جمهور دانسته می‌گویند، در صورتی که هدف پرداخت این وجه مالی «کمپین انتخاباتی» نباشد، مغایر روح قانون پنداشته نمی‌شود. فواد پویا،‌ آگاه مسایل حقوقی گفت، فقره ۲۱ ماده ۶۴ قانون اساسی کشور، می‌تواند چتر عمومی ‌برای صلاحیت‌های رییس جمهور باشد. آقای پویا افزود: «بر مبنای روح قوانین نافذه کشور رییس جمهور صلاحیت مجازات و مکافات را دارد، اما باید روشن شود که هدف و منبع این وجوه مالی چه بوده است.»

با این حال، ارگ ریاست جمهوری اما هدف عیدبخشی رییس جمهور غنی به کارمندان دولت را یک امر معمول می‌داند که به گفته ارگ، در ادارات دولتی پیشینه دیرینه داشته است. شاه‌حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رییس جمهوری در این مورد گفت: «وزارت‌خانه‌ها همه‌ساله به کارمندان نظامی‌ و ملکی عیدی می‌دهند، اما یک تفکیک صورت گرفته که امسال از عیدی دولت تنها کارمندانی مستفید خواهند شد که معاش پایین دارند.» ارگ و وزارت مالیه اما روشن نساخته‌اند که آن‌عده از کارمندان خدمات ملکی که از این عیدی مستفید نخواهند شد، چه کسانی و شامل کدام بست‌ها می‌باشند.

آقای غنی درحالی حدود یک اعشاریه هفت میلیارد افغانی را به عنوان عیدبخشی به کارمندان خدمات ملکی دولت وعده سپرده است که از این پیش، چنین عیدبخشی‌ها در کشور سابقه نداشته است. از سویی هم، برخی از کارمندان نهادهای امنیتی به ویژه پولیس از این پیش شکایت داشته‌اند که معاش ماهانه آنان به موقع پرداخته نمی‌شود.