عبدالله: ازنام زنان بهره‌برداری ابزاری شده و نهادها بدنام شده‌اند

عبدالله عبدالله، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری امروز (یک‌شنبه، ۳سنبله/شهریور) در ادامۀ پیکارهای انتخاباتی‌اش، در یک گردهمایی زنان در کابل حضور یافت و از برنامه‌هایش به زنان گفت.

نگاه نو_ او در سخنرانی‌اش در میان زنان، گفت که نام زنان بهره‌برداری ابزاری شده‌است و نهادهایی که باید پاک می‌ماندند، بدنام شده‌اند.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری که از سال ۱۳۹۳ تاکنون رییس اجراییه حکومت وحدت ملی است، به زنان باردیگر وعده داد که اگر پیروز شود، در رهبری حکومت نقش بیشتر خواهد داد.

آقای عبدالله گفت که نقش زنان در تأمین صلح در کشور بنیادی است و اگر در انتخابات پیروز شود یکی از معاونان رییس‌اجراییه حکومتش، یک زن خواهد بود: «امروز ثابت شده‌است که توسعۀ کشور، رشد اقتصادی، امنیت، رفاه بدون سهم گیری اساسی زنان صورت گرفته نمی‌تواند! این تنها یک ترحم نیست…. ما اگر بخواهیم کشور خودرا از این وضعیت به یک وضعیت بهتر ببریم باید که در این راستا قدم‌های اساسی را برداریم.»

عبدالله در ادامۀ سخنرانی‌اش در این گردهمایی، نیش و کنایه‌هایی هم به رقیب خود محمداشرف غنی نثار کرد.

در این گردهمایی، محمد محقق که پیش از این معاون دوم محمد حنیف اتمر بود و اکنون به دستۀ انتخاباتی عبدالله عبدالله پیوسته‌است، نیز حضور داشت.

آقای محقق در این گردهمایی، بر برگزاری انتخابات شفاف تأکید ورزید:«دفعۀ قبل خوب گوسفندان رآی دادند، این مرتبه یک راهکاری بنام بایومتریک بوجود آمده‌است از سوی کسانی‌که مخالف تقلب بودند. … اما هنوز هم دو راهی باقی مانده که تقلب را ممکن می‌سازد، آن را هم باید سر کمیسیون اصلاح کنیم.»

در همین حال، انوارالحق احدی، رییس اجراییۀ دستۀ انتخاباتی عبدالله عبدالله گفت که اجازه نخواهد داد تا در گفت‌وگوهای صلح حقوق زنان نادیده گرفته شود: «دست‌‎آوردهای خوبی در بخش حقوق زنان در هژده سال نصیب ما شده. ما خواهان حفظ این پیشرفت‌ها استیم. این‌که ۳۵ درصد نُه میلیون دانش‌آموزان را که دختران تشکیل می‌دهند، این بسیار خوب است نسبت به زمانی که ده درصد هم نبودند. »

پیکارهای انتخاباتی نامزدان به تاریخ ششم ماه اسد به‌گونۀ رسمی آغاز شدند و قرار است تا سوم ماه میزان ادامه داشته باشند. انتخابات ریاست‌جمهوری، به تاریخ ششم ماه میزان برگزار می‌شود.