عالمی بلخی: سخنان عراقچی درباره اخراج مهاجران، در تضاد با تعهدات بین‌المللی است

سید‌حسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجرین و عودت‌کننده‌گان افغانستان، نسبت به اظهارات عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه ایران، در پیوند به اخراج احتمالی مهاجران افغان از این کشور واکنش نشان داد.

نگاه نو_ عباس عراقچی هفته گذشته گفته بود که اگر تحریم‌های امریکا بر ایران تشدید یابد و صادرات نفت این کشور به صفر برسد، در آن ‌صورت ایران از مهاجران افغان خواهد خواست تا این کشور را ترک کنند.

بلخی در واکنشی در صفحه رسمی فیس‌بوک خود این سخنان معاون وزارت خارجه ایران را ناسنجیده، تحریک‌کننده و در تضاد با تعهدات بین‌المللی توصیف کرده است. او گفته است که این اظهارات برای مهاجران افغان در ایران مایه نگرانی است.

وزیر امور مهاجرین هم‌چنان از مردم ایران به دلیل انتقاد از اظهارات معاون وزارت خارجه این کشور سپاس‌گزاری کرده است. شماری از مردم ایران سخنان معاون وزارت خارجه این کشور را سیاسی خوانده و از آن انتقاد کرده‌اند. از جمله عیسی سحرخیز، شهروند ایرانی، سخنان تهدیدآمیز عراقچی را گروگان‌گیری در روز روشن عنوان کرده و آن را عملی «خطا»، «غیراخلاقی» و «غیرانسانی» توصیف کرده است. او در عین ‌حال از دولت ایران خواسته است که به دلیل این اظهارات از مهاجران افغان معذرت بخواهد. عیسی سحرخیز در صحفه فیس‌بوک خود گفته است که سخنان عراقچی هراسی به دل مهاجران افغان ایجاد کرده است.

پس از انتقادات، عباس عراقچی در مورد سخنان جنجالی‌اش توضیح داده و گفته است که از سخنان او برداشت‌های متفاوت و «نادرست» شده است. او در عین حال از کشورهای اروپایی خواسته است که سهم خود را در پذیرش مهاجرین ادا کنند.

عالمی بلخی با اشاره به اظهارات جدید عباس عراقچی گفته است که او این توضیحات را از سر ناگزیری و تحت فشار افکار عمومی بیان کرده و با آن‌ هم نتوانسته است قناعت افکار عامه ایران را فراهم کند.

براساس معلومات وزارت مهاجرین و عودت‌کننده‌گان، حدود سه میلیون مهاجر افغان در ایران زنده‌گی می‌کنند. در این اواخر رقم بازگشت‌کننده داوطلبانه از ایران به افغانستان افزایش یافته است.