طالبان: هیأت ما سر از امروز دیگر در نشست‌های بی‌نتیجه شرکت نمی‌کند

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر می‌گوید که هیأت این گروه که برای «تصدیق و تثبیت» زندانیان به کابل آمده است، سر از امروز (سه‌شنبه، نوزدهم حمل/فروردین) دیگر در نشست‌های بی‌نتیجه شرکت نمی‌کند.

نگاه نو_ سهیل شاهین شب گذشته در توییتی گفته است که هیأت فنی کمیسیون زندانیان این گروه به کابل برای «تصدیق و تثبیت» زندانیان آمده است و باید طبق موافقت‌نامه صلح با امریکا، وعده رهایی زندانیان این گروه عملی می‌شد.

به گفته شاهین، این وعده به بهانه‌های مختلف به تعویق افتاده است و از این رو هیأت فنی گروه طالبان سر از امروز در نشست‌های بی‌نتیجه شرکت نمی‌کند.

یک هیأت سه نفری گروه طالبان هفته گذشته وارد کابل شد. این هیأت تاکنون با هیأت تماس مقدماتی دولت افغانستان درباره رهایی زندانیان گفت‌وگوهایی را پشت درهای بسته انجام داده است، اما به نظر می‌رسد این گفت‌وگوها نتیجه‌ای نداشته است.

عبدالمتین بیگ، رییس اداره مستقل ارگان‌های محل، روز دوشنبه، ۱۸ حمل/فروردین، در یک نشست خبری علت تاخیر در رهایی زندانیان طالبان از سوی دولت را اعلام کرد.

او که یکی از اعضای هیات گفت‌وگوکننده دولت برای صلح با طالبان نیز هست، گفت که علت این تاخیر، پافشاری گروه طالبان روی رهایی ۱۵ فرمانده ارشد این گروه از بند دولت است.

او با بیان این‌که این شمار از فرماندهان طالبان از عاملان و سازمان‌دهنده‌گان حملات انتحاری و تروریستی مرگ‌بار در کشور شناخته شده‌اند و دستان‌شان در خون مردم رنگ است، دولت نمی‌تواند آن‌ها را از زندان آزاد کند.

به گفته بیگ، با رهایی این فرماندهان بیم آن می‌رود که طالبان دست به خشونت‌های بیش‌تری بزنند و برای سقوط ولسوالی‌/شهرستان ها اقدام کنند.

عبدالمتین بیگ از سوی دیگر خاطرنشان ساخت که دولت برای صلح با طالبان آماده است در گام نخست تنها زندانیانی را از بند رها می‌کند که تهدید کم‌تری برای جامعه هستند.

به گفته او، فهرست این دست از زندانیان طالبان برای رهایی آماده شده است و رهایی آن‌ها فعلاً منتظر موافقت طالبان است. رییس اداره مستقل ارگان‌های محل از گروه طالبان دعوت کرد که اگر خواستار صلح است، با این فهرست اعلام‌شده موافقت کند.