طالبان خواستار رهایی ۸۰ زندانی این گروه شده‌اند

منابع نزدیک به طالبان، می‌گویند که طالبان در برابر رهایی دو استاد دانشگاۀ «امریکایی – افغانستان»، خواهان رهایی ۸۰ زندانی این گروۀ به‌شمول انس حقانی و حافظ رشید، از اعضای برجستۀ گروۀ حقانی، شده‌اند.

نگاه نو_ این منابع، تأکید می‌ورزند که مبادلۀ این زندانیان آغازی برای از سرگیری گفت‌وهای طالبان با امریکا و نیز آغاز گفت‌وگوهای میان افغانان خواهد شد.

فیض محمد زلاند، استاد دانشگاه در این باره اظهار داشت: «طالبان در برابر دو استاد امریکایی، انس حقانی و یا کدام فرد مهم دیگر طالبان را نمی‌خواهند، بل به ده‌ها طالبان را می‌خواهند.»

سید اسحاق گیلانی، رهبر نهضت همبستگی ملی افغانستان نیز بیان داشت: «آدم‌های مهم مثل حافظ رشید و هشتاد تن دیگر را که اینان [طالبان] می‌‎خواهند، همۀ شان قوماندان جنگ هستند و آدمهای مهمی هستند. به نظر من، آزاد شدن اینان، نیک نیتی حکومت افغانستان را بخاطر صلح نشان می‌دهد.»

در همین حال، جاوید کوهستانی، یک نظامی پیشین می‌گوید که رهایی این افراد که طالبان درخواست آزادی آن‌ها را دارند، خطرساز می‌تواند بود: «مجموع این گروه، آدم‌های مهمی هستند که نه تنها برای افغانستان، بلکه برای تمام منطقه می‌توانند که خطرساز باشند.»

کوین کینگ، شهروند استرالیا و تیموتی ویکس، شهروند امریکا، دو تن از استادان دانشگاۀ آمریکایی افغانستان بودند که در سال ۲۰۱۶ از سوی تفنگ‌داران در کابل ربوده شدند.

گفته می‌شود که این استادان در نزد گروۀ طالبان نگهداری می‌شوند.

روز گذشته، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور غنی گفت که زلمی خلیل‌زاد، فرستادۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان سفر اخیرش به کابل را بخاطر رهایی این استادان انجام داد.

انس حقانی که طالبان خواستار رهایی او شده‌اند، فرزند جلال‌الدین حقانی، بنیان‌گذار شبکۀ حقانی است. سراج‌الدین حقانی، برادر انس حقانی، اکنون رهبر شبکۀ حقانی است – شبکه‌یی که مسؤولیت بسیاری از حمله‌های مرگ‌بار را در کابل و ولایت‌های دیگر افغانستان پذیرفته‌است.

انس حقانی، در ماه میزان سال ۱۳۹۳ از سوی ریاست امنیت ملی بازداشت شد و تاکنون در زندان حکومت افغانستان به‌سر می‌برد.

این همه در حالی است که تلاش‌ها برای ازسرگیری گفت‌وگوهای صلح با طالبان شدت گرفته‌اند، اما حکومت افغانستان گفته‌است که پیش شرط آغاز این گفت‌وگوها، برقراری آتش‌بس یک ماهه است.

عبدالله عبدالله، رییس‌اجراییه حکومت وحدت ملی، رسیدن به صلح را از اولویت‌های شهروندان افغانستان می‌داند: «در حالی که در شب و روز انتخابات، تمام فکر آدم طرف رأی‌های داده شده و داده نشده می‌باشد، اما باز هم اولویت اصلی مردم افغانستان صلح است و در هیچ لحظه نباید فراموش کنیم.»

مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور غنی، گفته‌است که امریکا از حکومت افغانستان خواسته است تا در رهایی دو استاد دانشگاه امریکایی که در بند طالبان استند، همکاری کند و حکومت افغانستان به این همکاری آماده‌گی نشان داده‌است.