طالبان: تا آخر فبروری موافقتنامه با امریکا امضا می‌شود

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته که توافقنامه میان این گروه و امریکا تا آخر ماه فبروری، یعنی در ظرف دو هفته دیگر امضا می‌شود. اما هنوز معلوم نیست که «کاهش خشونت» یک هفته‌ای دقیقا چه زمانی شروع می‌شود.

نگاه نو_ بیش از یک سال می‌شود که نمایندگان ایالات متحده امریکا و گروه طالبان مصروف مذاکره اند تا به توافقی دست یابند که زمینه خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را فراهم می‌سازد و در عوض آن طالبان به ایالات متحده امریکا تضمین‌های امنیتی داده و مذاکرات بین‌الافغانی را شروع خواهند کرد.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در پیامی از طریق وتس‌اپ به خبرگزاری آلمان (دی پی آ) گفت: «براساس این توافقنامه، همه نیروهای خارجی افغانستان را ترک خواهند کرد. [در عوض] ما به هیچ کسی اجازه نمی‌دهیم که از خاک افغانستان علیه یک کشور دیگر استفاده کند.»

شاهین افزود که قرار است بعد از امضای این توافقنامه و پیش از شروع مذاکرات بین‌الافغانی حدود ۵۰۰۰ زندانی طالبان از زندان‌های افغانستان رها شوند.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت افغانستان نیز روز دوشنبه در جلسه هفتگی شورای وزیران گفت که توافقنامه میان طالبان و ایالات متحده امریکا «نهایی شده است.»

در عین زمان، قرار است گروه طالبان «کاهش خشونت» یک هفته‌ای را اعلام کنند. ایالات متحده امریکا خواسته است که پیش از امضای توافقنامه «کاهش خشونت» اعلام گردد.

سخنگوی طالبان نگفته است که این کاهش خشونت یک هفته‌ای چه زمانی شروع می‌شود. شب گذشته جنگجویان طالبان بر پوسته‌های اردوی ملی افغانستان در کندز حمله کرده و دست کم هشت سرباز را کشته اند.

مایک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده امریکا روز شنبه این هفته در کنفرانس امنیتی مونشن به خبرنگاران گفت که در ختم یک هفته «کاهش خشونت» ایالات متحده امریکا تصمیم می‌گیرد که این توافقنامه را به پیش ببرد یا نه.

شبکه تلویزیونی «سی ان ان» به نقل از وزیر دفاع ایالات متحده امریکا گزارش داده است که اگر شرایط خاصی رعایت گردند، نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان به صورت تدریجی تا ۸۶۰۰ تن کاهش می‌یابند.