طالبان: افغانستان دیگر محل امنی برای تروریستان نخواهد بود

پس از سقوط رژیم طالبان در سال ۲۰۰۱، اکنون موضوع اصلی مذاکرات صلح با طالبان عدم همکاری با گروه های تروریستی دیگر می باشد.

نگاه نو_ به گزارش ویب سایت عرب نیوز، پس از حملات پی در پی ایالات متحده و سقوط رژیم طالبان در سال ۲۰۰۱، اکنون پس از ۱۸ سال برای پیشگیری از حملات بیشتر به امریکا و منافع این کشور مانند حادثه ۲۰۰۱ توسط گروه القاعده که طالبان رهبران این گروه پناه داده بودند اکنون موضوع اصلی مذاکرات صلح با طالبان عدم همکاری با گروه های تروریستی دیگر می باشد.

زلمی خلیل زاد فرستاده خاص امریکا در امور صلح افغانستان از روند مذاکرات صلح با طالبان ابراز خشنودی کرده است. حتی مذاکره در مورد همکاری طالبان با نیروهای امریکایی در جهت مبارزه با داعش روند خوب خود را طی می کند.

آقای خلیل زاد معتقد است که جهان باید مطمین شود که این کشور دیگر برای جامعه بین المللی تهدیدی به حساب نخواهد آمد. ما از تعهدی که از سوی طالبان در مورد مبارزه با تروریزم دریافت کردیم، استقبال می کنیم.

با این وجود بسیاری از مقامات داخلی و خارجی از خروج نیروهای امریکایی نگرانی خاص ای دارند مبنی بر اینکه احتمال دارد طالبان در این مورد صادق نباشند و مجددا افغانستان به محلی امن برای گروه های تروریستی تبدیل شود.

این در حالی است که براساس گزارش شورای امنیت سازمان ملل متحد در آپریل ۲۰۱۸ بیان داشته است که گروه تروریستی القاعده با گروه طالبان همکاری نزدیک داشته است. این گزارش نشان می دهد که طالبان در حملات بیرون از افغانستان مسوولیتی نداشته است ولی فضا را برای اجرای این عملیات ها مهیا ساخته است.

براساس گفته های گینا هاپل رییس سی آی اِی، اگر توافق نهایی صلح با طالبان ایجاد شود باید یک رژیم نظارتی قوی تدارک دیده شود.

طرح این موضوع باعث شد تا ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در واکنش با این مسئله بیان دارد که حضور نظامی امریکا و استخباراتی برای گروه طالبان قابل قبول نخواهد بود.