صالح به آلیس ویلز: حکمی برای تجزیه‌ی وزارت مالیه امضا نشده بود

صالح، معاون ریاست جمهوری می‌گوید که هیچ حکمی در مورد تجزیه‌ی وزارت مالیه و انتقال صلاحیت‌های این وزارت به ارگ ریاست جمهوری امضا نشده بود.

نگاه نو_ او این سخنان را در توییتی خطاب به آلیس ویلز، معاون وزارت خارجه امریکا در امور آسیای مرکزی و جنوبی گفته است.

دفتر آلیس ویلز در توییتی از اقدام رییس جمهور برای لغو حکم پیشینش در مورد تجزیه وزارت مالیه به سه اداره و انتقال صلاحیت‌های آن به ارگ ریاست جمهوری استقبال کرده است. او با اشاره به این موضوع، گفته است که اعتماد کمک‌کننده‌گان افغانستان به رهبری فراگیر و مسوولانه بسته‌گی دارد.

امرالله صالح با بازنشر این توییت دفتر آلیس ویلز، گفته است: «به حکمی که شما اشاره دارید اصلاً امضا نشده و هم‌چنان هیچ بخشی از وزارت مالیه تجزیه نشده است. این یک شایعه بود و اشرف غنی تنها موقف ارگ را روشن کرده است.»

معاون اول ریاست جمهوری گفته است که این یک موضوع ارتباطی بوده و از آلیس ویلز خواسته است که با هم با «خبرهای جعلی» مبارزه کنیم.

عبدالهادی ارغندیوال، سرپرست وزارت مالیه روز گذشته اعلام کرد که محمداشرف غنی طی حکمی فرمان پیشین‌اش در مورد تجزیه وزارت مالیه و انتقال صلاحیت‌های آن به ریاست جمهوری را لغو کرده است.

او در یک نشست خبری گفت که پس از این هیچ نهادی در امور وزارت مالیه مداخله نخواهد کرد و محمداشرف غنی گفته است که فرمان پیشین او در یک «شرایط خاص» صادر شده و هیچ‌گاه عملی نخواهد شد.

معاون وزارت خارجه امریکا که چندی پیش از این موضوع ابراز نگرانی کرده بود، از لغو فرمان محمداشرف غنی استقبال کرده است.

پیش‌تر از آن انستیتوت صلح ایالات متحده امریکا گزارشی را در مورد تقسیم وزارت مالیه به سه اداره جداگانه به نشر رسانده بود. طبق این گزارش، محمداشرف غنی فرمان تجزیه وزارت مالیه به اداره‌های گمرکات، خزاین و بودجه، عواید و انتقال صلاحیت آن را به دفتر ریاست جمهوری صادر کرده بود.