صالح؛ گروه طالبان ترویج‌دهنده روش خوارج در کشور است

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به شهادت مولوی ایاز نیازی در مسجدی در کابل گفته است که طالبان نمی‌تواند با نوشتن دو جمله خود را از این جنایات تبرئه کند. این گروه ترویج‌دهنده روش خوارج در کشور است.

نگاه نو_ امرالله صالح معاون اول رئیس جمهور امروز (چهارشنبه) در فیسبوکش نوشت که “طالب‌ها نمی‌توانند با نوشتن دو جمله خود را  از این جنایت و ترور برائت دهند.”

آقای صالح نوشته است که طالبان مخترع و آغازگر عمل زشت انفجار در مسجد، قتل عام علمای دین که بیرون از پاکستان درس خوانده‌اند، انتحار علیه شخصیت‌های قومی، سیاسی و علمی در کشور هستند.

او در این پست فیسبوکی‌اش نوشته که “با آنکه محال است، درین عمل، طالب دست نداشته که دارد، با آن‎هم ترویج‎دهنده روش خوارج در کشور طالبان است. تفاوت فکری و تفاوت در روش‌های عملیاتی میان طالب و داعش اصلا قابل دید نیست و در واقع یکی است.”

شب گذشته در نتیجه انفجار مواد جاسازی شده در مسجد وزیر محمداکبرخان در مرکز شهر کابل، دو نفر به‌شمول مولوی ایاز نیازی، ملا امام این مسجد جان باختند و دو نفر دیگر زخمی شدند.

فرد یا گروهی تا کنون مسئولیت این رویداد را بر عهده نگرفته است، طالبان با نکوهش این رویداد گفته است که این یک جنایت بزرگ است.

رییس‌جمهور، هیأتی را به ریاست عبدالحکیم منیب، سرپرست وزارت حج و اوقاف تعیین کرده است که چگونگی وقوع رویداد را به‌گونه‌ دقیق و همه‌جانبه بررسی کند.