شمار مرگ ناشی از کروناویروس در افغانستان به ۱۱ رسید

وزارت صحت عامه/بهداشت افغانستان می‌گوید که در ۲۴ ساعت گذشته سه نفر در اثر مبتلا شدن به کرونا ویرس در آن کشور فوت کرده اند که با این حساب شمار مجموعی مرگ ناشی از این ویروس در افغانستان به ۱۱ رسیده است.

نگاه نو_ وحیدالله مایار، سخنگوی این وزارت روز دوشنبه ششم اپریل (۱۸ حمل/فروردین) به خبرنگاران گفت که از دیروز به این‌سو، دو فرد مبتلا به این ویروس در بلخ و یک تن دیگر در کابل جان باخته اند.

آقای مایار افزود که این افراد پیشنۀ سفر به بیرون از افغانستان را نداشته اند.

داکتر فهیم شریف‌یار، مسوول بخش نظارت از بیماری‌های ساری شفاخانه بوعلی سینای بلخی در مزارشریف گفت که جان‌باختگان کروناویروس در بلخ دو مرد ۸۶ و ۷۰ ساله بودند.

بر اساس معلومات وزارت صحت تا اکنون ۱۱ نفر به اثر بیماری کوید- ۱۹ در افغانستان جان باخته و ۱۸ بیمار دیگر صحت‌یاب شده اند.

آقای مایار گفت که در ۲۴ ساعت گذشته ۳۰ واقعه مثبت کروناویروس در افغانستان به ثبت رسیده است که با این حساب، شمار مجموعی آن به ۳۶۷ رسیده است.

بر اساس گزارش وزارت صحت ۱۶ واقعه در هرات، شش واقعه در کابل، سه واقعه در نیمروز، دو واقعه در کندز، دو واقعه در فاریاب و یک واقعه دیگر در ولایت دایکندی به ثبت رسیده اند.

به گفته سخنگوی وزارت صحت بیشترین آمار مبتلایان را ولایت هرات و کابل دارند. او افزود ۲۵۴ نفر در ولایت هرات به بیماری کوید-۱۹ مبتلا شده که ۱۶۶ نفر آنان مردان و ۸۸ تن دیگر زنان اند.

کروناویروس در دسمبر ۲۰۱۹ نخست در شهر ووهان، مرکز ولایت هوبی چین شایع شد.

بر اساس معلومات پوهنتون جانس هاپکنز ایالات متحده این ویروس تا صبح روز دوشنبه ششم اپریل (۱۸ حمل) در ۱۸۱ کشور و قلمرو جهان، جان نزدیک به ۶۹۵۰۰ نفر را گرفته و بیش از یک میلیون و ۲۱۸ هزار نفر دیگر به آن مبتلا شده اند.