شرط پمپئو برای مذاکره با طالبان

وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه پس از آنکه رئیس‌جمهوری این کشور دیدار محرمانه با رهبران طالبان در کمپ دیوید را لغو کرد، از سرگیری مذاکرات با این گروه را منتفی ندانست و آن را به انجام تعهدات قابل توجه توسط طالبان مشروط کرد.

نگاه نو_ مایک پمپئو به مجری شبکه تلویزیونی «ای.بی.سی» گفت که انجام این مذاکرات در صورت تعهد قابل توجه طالبان، شدنی است.

وی گفت که دونالد ترامپ در مورد احتمال خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تصمیمی اتخاذ نکرده، اما به طالبان در مورد افزایش فشار نظامی در صورت پافشاری بر حملاتشان هشدار داده است.

وزیر امورخارجه آمریکا افزود: امیدوارم که طالبان رفتارش را تغییر دهد و به نمواردی که ما در موردش گفت وگو می‌کنیم، پایبند باشد.

ترامپ روز شنبه فاش کرد که رهبران طالبان و «اشرف غنی» رئیس جمهوری کشورمان را برای دیدار محرمانه در کمپ دیوید برای روز یکشنبه دعوت کرده است.

وی بعدا گفت که این نشست را به دلیل کشته شدن یک نظامی آمریکایی در بمبگذاری در نزدیکی سفارت آمریکا در کابل، لغو کرده است. طالبان مسؤولیت این بمبگذاری را برعهده گرفت.

پمپئو در مصاحبه دیگری که سی ان ان با وی انجام داد، در مورد از سرگیری مذاکرات گفت: ما به تعهد جدی نیاز داریم.

وی افزود: اگر طالبان به تعهداتی که به ما داده اند، عمل نکند، رئیس جمهوری آمریکا از میزان فشار بر این گروه نخواهد کاست.

پمپئو تاکید کرد: بنا نیست حمایتمان را از نیروهای امنیتی افغانستان که سخت جنگیده اند، کاهش دهیم.

طالبان در واکنش به لغو این دیدار با صدور بیانیه ای اعلام کرد: توقف گفت‌ وگوهای صلح از سوی رئیس جمهوری آمریکا، بیانگر تزلزل واشنگتن در تعامل سیاسی است.

طالبان افزود: «اکنون که رئیس‌ جمهوری آمریکا روند مذاکرات با امارات اسلامی (طالبان) را متوقف اعلام کرده است، زیان آن بیش از هر کسی به خود این کشور می‌رسد.»

زمانبندی ترامپ برای این دیدار محرمانه، بسیار بد و سه روز مانده به هجدهمین سالگرد حملات تروریستی یازده سپتامبر بود.

منتقدان توییتری، تصمیم ترامپ برای نشست محرمانه در کمپ دیوید را به باد انتقاد گرفتند.

برخی از کاربران توییتری به انتقاد ترامپ از «باراک اوباما» رئیس جمهوری سابق آمریکا اشاره داشتند که سال ها قبل تصمیم داشت با طالبان مذاکره کند.

آمریکا و طالبان به نوعی توافق دست یافته اند که به موجب آن، نیروهای آمریکایی ممکن است از افغانستان خارج شوند.

اما به گفته «جان بولتون» مشاور امنیت ملی ترامپ، این توافق کافی نیست، از این رو ترامپ درصدد است که شخصا اوضاع را سر و سامان دهد.