سیگار خواهان مشروط شدن کمک‌های آینده آمریکا به افغانستان شد

بازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) خواهان مشروط شدن کمک‌های آینده آمریکا به افغانستان شد.

نگاه نو_ در گزارش سیگار که به کنگره آمریکا ارائه شده‌، پیشنهاد شده‌است تا کمک‌های آمریکا به‌صورت درست در افغانستان هزینه شوند و نیز وزارت‌خانه‌های افغانستان در این باره حساب‌ده باشند.

جان ساپکو، بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان که روز گذشته این گزارش را به کنگره ارایه می‌کرد، همچنین از چگونگی روند بازسازی افغانستان توسط آمریکا، توضیحات خواست.

وی تأکید کرد که عدم نظارت از پول‌ کمک شده آمریکا به افغانستان، سبب گسترش فساد اداری در این کشور شده‌است.

بازرس ویژه آمریکا، پذیرفته‌‎است که فرماندهان آمریکایی دربارۀ جنگ افغانستان به آمریکایی‌ها راست نگفته‌اند.

جان ساپکو، همچنین تأکید کرده‌است که کنگره آمریکا باید اطمینان یابد که واشنگتن پس از صلح احتمالی در افغانستان، چه برنامه‌ای دارد.

در همین حال، مک کول، یک عضو کنگره آمریکا می‌گوید که آمریکا از سال ۲۰۰۱ تاکنون در حدود ۱۳۲ میلیارد دلار را در بازسازی افغانستان هزینه کرده‌است.

وی گفت: «سیگار دریافته است که یک بخشی بزرگ این پول هدر رفته، دزدیده شده و نتیجه نداده است. بطور مثال 9 میلیارد دلار در مبارزه با مواد مخدر هزینه شده‌است، اما افغانستان امروز بزرگترین تولید کننده مواد مخدر است.»

الیوت انگل، رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا از وزیر خارجه آمریکا انتقاد کرده‌است که با وجود خواسته‌های مکرر، تاکنون زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان را برای ارائه توضیحات علنی درباره گفت‌وگوهای صلح با طالبان، به کنگره نفرستاده‌است.

سیگار، در سال ۲۰۰۸ میلادی به منظور نظارت بر چگونگی روند بازسازی در افغانستان، از سوی کنگره آمریکا ایجاد شد.

این نهاد تاکنون از مصرف بیش از ۱۳۲ میلیارد دلار بیش از ۶۰۰ گزارش تهیه کرده‌است.