سپیدار: در عدم ابطال نتایج انتخابات بحث‌ها بی‌نتیجه خواهند بود

یکی از سخن‌گویان عبدالله عبدالله می‌گوید تا هنگامی که نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری باطل اعلام نشود، بحث‌ها دربارۀ توافق روی یک طرح برای ایجاد یک حکومت همه‌شمول در کشور بی‌نتیجه خواهند بود.

نگاه نو_ فریدون خوزون، از سخن‌گویان آقای عبدالله به طلوع‌نیوز گفت که پس از باطل شدن نتایج انتخابات، روی طرح‌هایی که از تیم‌های عبدالله عبدالله و اشرف غنی مطرح شده‌اند، بحث امکان‌پذیر خواهد بود.

او در این باره افزود: «نخست باید نتیجۀ انتخابات باید به ابطال برود. پس از آن بر سر طرحی که از سوی ما و از سوی طرف مقابل ارایه شده‌است باید بحث صورت بگیرد، تا به یک تفاهم برسیم. تا که نتیجه ملغا نشود هرگونه بحث به نتیجه نمی‌رسد.»

رییس‌جمهور غنی، دو روز پیش در دیدارش با شماری از نماینده‌گان مجلس در ارگ گفت که از عبدالله خواسته‌است تا رهبری شورای عالی صلح را به‌عهده بگیرد و نیز همکارانش را برای عضویت در کابینه معرفی کند.

جنجال‌های انتخاباتی میان اشرف غنی و عبدالله پس از آن بالا گرفتند که کمیسیون مستقل انتخابات، محمد اشرف غنی را برندۀ انتخابات اعلام کرد؛ اما عبدالله عبدالله نپذیرفت و گفت که خودش حکومت «همه‌شمول» ایجاد خواهد کرد.

سرانجام، هر دو به تاریخ ۱۹ حوت مراسم‌های جداگانۀ تحلیف برگزار و خودشان را رییس‌جمهور اعلام کردند.

اشرف غنی، در مراسم تحلیف خود گفت که کابینه‌اش را پس از دو هفته اعلام خواهد کرد. این‌گونه راه را برای مذاکره با عبدالله و ایجاد کابینه متشکل از هر دو تیم، باز گذاشت. اما تلاش‌ها برای توافق روی حکومت واحد، به نتیجه نرسیدند.

مایک پومپیو، وزیر خارجۀ امریکا نیز که برای پادرمیانی دوطرف به کابل آمده بود، موفق نشد بن‌بست سیاسی را بشکند و سرانجام اعلام کرد که امریکا یک میلیارد دالر کمک‌هایش را قطع می‌کند.

آقای غنی اکنون روند معرفی کابینه‌اش را آغاز کرده‌است. او تاکنون، برای سه وزارت سرپرست و نامزد وزیر معرفی کرده‌است؛ برای وزارت خارجه حنیف اتمر را، برای وزارت مالیه عبدالهادی ارغندیوال را و برای وزارت اطلاعات و فرهنگ طاهر زهیر را.

اما ادامه این اختلاف‌ها در حالی‌که بحران کرونا در کشور جدی شده‌است، شهروندان را به‌شدت نگران‌ کرده‌است.

شماری از شهروندان کشور می‌گویند که سیاست‌گران کشور تنها به منافع شخصی خود شان فکر می‌کنند و به صحت مردم توجه ندارند.

حاجی الله نور، باشندۀ کابل در این باره گفت: «سیاست‌گران ده روز در افغانستان هستند و بیست روز دیگر در خارج…. اگر کدام گپ شود، این‌ها پس می‌روند خارج و در کشور نمی‌مانند.»

با این همه، شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان می‌گویند که جامعه جهانی به ویژه امریکا در اوضاع کنونی بیشتر از این به افغانستان توجه نخواهند کرد و اگر سیاست‌گران کشور اختلاف‌های شان را کنار بگذارند، هنوز فرصت برای ادامه کمک‌ها به کشور وجود دارد.

عطاالله دهقانپور، عضو مجلس نماینده‌گان گفت: «آن‌ها [امریکا] گفتند که اگر مشکل سیاسی حل شود ما آماده استیم کمک کنیم.»