سفیر جدید افغانستان اعتماد نامه خود را تقدیم رییس‌‌جمهور ایران کرد

عبدالغفور لیوال، سفیر جدید جمهوری اسلامی افغانستان در ایران اعتمادنامه خود را تقدیم حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران کرد.

نگاه نو_ آقای لیوال در این دیدار که برخی از دیپلمات‌های ارشد سفارت افغانستان او را همراهی می‌کردند، پس از تقدیم اعتمادنامه خود، با تبریک فرا رسیدن عید غدیر و نیز با قدردانی از حمایت‌ها و پشتیبانی‌های جمهوری اسلامی ایران از دولت و ملت افغانستان، گفت: “مهاجرین افغانستانی در ایران بیشتر از جمعیت برخی از کشورها است و همواره ملت و دولت افغانستان قدردانی میزبانی خوب ملت بزرگ ایران هستند”.

سفیر جدید کشور در تهران با تأکید بر این‌که افغانستان برای توسعه همکاری‌ها و هماهنگی‌های روزافزون با جمهوری اسلامی ایران اهمیت ویژه‌ای قایل است، تصریح کرد: “افغانستان به هیچ عنوان اجازه نخواهد داد از خاک این کشور علیه جمهوری اسلامی ایران استفاده شود”.

در این مراسم، دکتر حسن روحانی نیز پس از دریافت اعتمادنامه عبدالغفور لیوال گفت: “از نظر جمهوری اسلامی ایران حضور نیروهای بیگانه در هر یک از کشورهای منطقه، مشکل‌آفرین است و مطمئن هستیم حضور نظامی آمریکا در افغانستان نیز هیچ سودی برای امنیت این کشور و مردم افغانستان نداشته و ندارد، بلکه آن‌ها به دنبال اهداف خود به منظور ایجاد ناامنی در منطقه هستند”.

دکتر روحانی در ادامه با بیان این‌که ایران همواره در روزهای سخت در کنار مردم افغانستان بوده، گفت: “به مردم مظلوم و عزیز افغانستان در ایران مانند مردم خودمان، خدمات ارایه کرده‌ایم و تعداد زیادی از فرزندان این کشور در مدارس و دانشگاه‌های ایران مشغول تحصیل هستند”.

وی با اشاره به آمادگی تهران برای استحکام صلح و امنیت پایدار در افغانستان گفت: “وجود امنیت پایدار علاوه بر تشویق مهاجرین افغانستانی به بازگشت به وطن خودشان، باعث افزایش روابط تجاری و سرمایه‌گذاری دو کشور است و امیدواریم روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تهران و کابل بیش از پیش توسعه یافته و مرزهای دو کشور از امنیت‌ بیشتری برخوردار باشد”.

رییس‌جمهور ایران اتحاد و همدلی بین اقوام و مذاهب مختلف در افغانستان را حائز اهمیت توصیف کرد و گفت: “شیعه و سنی و اقوام و مذاهب مختلف باید بدانند که اعضای یک خانواده بزرگ به نام افغانستان هستند و همه باید برای اتحاد و یک‌پارچگی کشورشان تلاش کنند”.

وی تأکید کرد: هیچ‌گونه صلحی بدون نظر مردم و نمایندگان آن‌ها، معنا و مفهومی ندارد و بی‌تردید پایداری نیز نخواهد داشت و ایران از حاکمیت ملی و رای مردم افغانستان و نمایندگان آن‌ها حمایت می کند.

دکتر روحانی همچنین اقدامات تروریستی در افغانستان را تأسف‌بار و غم‌انگیز توصیف کرد و با محکوم کردن اعمال تروریستی اخیر در کشور گفت: “اقدامات تروریستی از طرف هر گروهی باشد، از نظر ایران محکوم است و اراده جمهوری اسلامی ایران تقویت هرچه بیشتر روابط دوستانه با دولت و ملت افغانستان است”.

این در حالی است که سفیر جدید کشور در ایران، به تاریخ ۱۶ سرطان کاپی اعتمادنامه خود را به دکتر محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران تقدیم کرده بود.

در پی پایان دوره مأموریت دکتر نصیراحمد نور، سفیر پیشین افغانستان در ایران، عبدالغفور لیوال به تاریخ ۹ سرطان، رسما فعالیت خود را به عنوان سفیر جدید کشور در تهران آغاز کرد.

آقای لیوال به تاریخ ۴ اسد در دیدار آشنایی خود با جامعه مهاجرین در ایران، اعلام کرد که روزهای چهارشنبه را به دیدار و شنیدن صحبت‌ها و مشکلات آن‌ها اختصاص داده است. عبدالغفور لیوال به دست آوردن یک جای مناسب برای سفارت، به دست آوردن امکانات تخنیکی و قانونمند ساختن تمام پروسه خدمات کنسولی و ارائه اطلاعات به مردم و ایجاد یک کال سنتر یا غرفه معلومات را سه اولویت جدی خود در این مأموریت جدید خواند. او در عین حال، از اخذ توافق حکومت برای احداث یک کمپلکس بزرگ سفارتی در تهران و هم‌چنین ایجاد اتشه ورزشی برای مهاجرین در ایران خبر داد.