سفیر امریکا به طالبان: از ‘تهدید خبرنگاران’ دست بردارید

نگاه نو_ یک روز پس از هشدار طالبان به رسانه‌های افغانستان، سفیر ایالات متحده و نماینده ویژه اتحادیه اروپا در افغانستان از گروه طالبان خواسته اند که دست از تهدید خبرنگاران بردارد.

طالبان دیروز دوشنبه ۲۴ جون (۳ سرطان) با نشر اعلامیه‌ای به رسانه‌های افغانستان هشدار دادند که اگر اعلانات تجارتی بر “ضد این گروه” تا یک هفته دیگر از طریق این رسانه‌ها متوقف نشود، این رسانه‌ها مورد “هدف نظامی” قرار خواهند گرفت.

جان بس، سفیر ایالات متحده امریکا در کابل روز سه شنبه ۲۵ جون (۴ سرطان) در واکنش به اعلامیه طالبان در صفحه تویترش نگاشته که آزادی بیان به ویژه فعالیت رسانه‌ها یکی از دستاوردهای ۱۸ سال گذشته در افغانستان است.

آقای بس افزوده است: “ما از طالبان می‌خواهیم که تا تهدید روزنامه‌نگاران را متوقف کند. خشونت‌های بیشتر علیه خبرنگاران و غیرنظامیان، امنیت و فرصت را برای افغان‌ها به میان نخواهد آورد و نه به طالبان کمک ‌می‌کند تا به اهداف ساسی خود دست یابند.”

آقای بس تاکید کرده که “خبرنگاری جرم نیست، بل یک ارزش خدمات عمومی در جهان است‌.


سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان از تهدید طالبان بر خبرنگاران و رسانه‌های افغانستان نیز نگرانی کرده و خواستار متوقف کردن این تهدیدها شده است.

پیری مایودن، سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان در صحفه تویتر خود افزوده است: “من عمقأ نگران تهدید خبرنگاران و کارمندان رسانه‌های از طرف شورشیان هستم. خبرنگاران حق دارند که بدور از تهدید و خشونت کار کنند، تمامی طرف‌ها باید درک کنند که خبرنگاری جرم نیست و هدف نیست”.


نهاد‌های خبرنگاری تهدید و حملۀ احتمالی بر خبرنگاران و جامعه رسانه‌یی را حمله بر آزادی بیان عنوان کرده و از حکومت افغانستان خواسته اند که امنیت خبرنگاران را در کابل و ولایات تامین کند.