سفارت پاکستان در کابل صدور ویزا برای اتباع افغانستان را متوقف کرد

سفارت پاکستان در کابل اعلام کرده که از امروز، دوشنبه (۱۳ عقرب/آبان) خدمات کنسولی خود را به دلایل امنیتی در افغانستان متوقف کرده است.

نگاه نو_ این سفارت جزئیات بیشتر درباره نداده است ولی وزارت خارجه پاکستان با نشر خبرنامه‌ای گفته که کاردار(شارژ دافر) سفارت افغانستان در اسلام آباد را احضار و از آزار و اذیت کارمندانش در افغانستان به او خبرداده و گفته که درباره امنیت دیپلمات‌هایش در کابل و سایر نمایندگی‌های پاکستان در این کشور نگرانی دارد.

این نهاد افزوده که کارمندان و دیپلمات‌های پاکستانی در کابل در دو روز گذشته مورد آزار و اذیت قرار گرفته، آنان درجاده متوقف و خودرو آنان زمانیکه به سمت سفارت می‌رفت توسط موتورسوار صدمه دیده است.

وزارت خارجه پاکستان افزوده که براساس کنوانسیون ۱۹۶۱ وین تامین امنیت و آزادی گشت و گذار کارمندان سفارت پاکستان وظیفه دولت افغانستان است.

در خبرنامه وزارت خارجه پاکستان از کابل خواسته شده تا در این باره تحقیق کرده و نتیجه آنرا به دولت پاکستان شریک سازد و علاوه بر آن اطمینان دهد که این موارد در آینده تکرار نخواهد شد.

سفارت پاکستان مرداد/اسد امسال نیز صدور ویزا برای شهروندان افغانستان را محدود و اعلام کرده بود که تنها برای سالمندان، بیماران، زنان و بازرگانان ویزا صادر خواهد کرد.

در آن زمان، این سفارت از دولت افغانستان خواسته بود که “علیه باندبازی و اخاذی‌هایی که در بیرون از کنسولگری از متقاضیان ویزا صورت می‌گیرد، اقدام کند”.

یک کارمند سفارت پاکستان در شرق افغانستان کشته شد
پاکستان کنسولگری‌اش در شرق افغانستان را بست
بازگشایی کنسولگری پاکستان در ننگرهار
صدها معترض در مقابل سفارت پاکستان در کابل تجمع کردند

سفارت پاکستان قبلا گفته بود که تنها برای افراد سالمند، بیمار، زنان و بازرگانان ویزا صادر می‌کند
به دلیل وجود مراجعان زیاد، گرفتن ویزای پاکستان برای شهروندان افغانستان همواره با دردسرهایی همراه بوده است.

چندی قبل وزارت داخله/کشور افغانستان یک سرباز پلیس را بازداشت کرد که عامل ضرب و شتم چند نفر از متقاضیان ویزا در جلوی سفارت پاکستان بود.

بارها گفته شده که پلیس با شماری از افراد ارتباط دارد که زمینه صدور ویزای پولی را برای متقاضیان فراهم می‌کند.

وزارت داخله/ کشور افغانستان قبلا گفته بود که برای حل مشکلات به وجود آمده اقدام کرده و شماری از سربازان پلیس که “مفسد” بودند شناسایی و به دادستانی معرفی شدند.

این وزارت از افراد پلیس که در اطراف سفارت اکنون گماشته شده‌اند به عنوان افراد “فعال، کارکن و پاک نفس” نامبرده است.