زیبایی‌های شهر را مدیون کارگران افغانی هستیم

در این جشنواره برای نخستین بار از کارگران افغان در شهر تهران تقدیر شد.

نگاه نو_ پیروز حناچی، شهردار تهران در مراسم قدردانی از کارگران و پاکبانان افغانی در تهران گفته که زیبایی‌های این شهر را مدیون این کارگران است.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران، برای نخستین بار عصر روز گذشته (سه شنبه ۲۸ دلو/اسفند) معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران جشن آغاز سال نو ویژه کارگران افغانی شاغل در شهرداری تهران را برگزار کرد.

شهردار تهران در این مراسم گفت “با افتخار میزبان افغان ها هستیم.” آشوب‌های فراوانی در منطقه رخ‌داده و این موجب شده است تا بسیاری از مردم عراق، افغانستان و دیگر کشورها در این چندسال به ایران مهاجرت کنند.

در این مراسم شهردار تهران به تمامی کارگران افغانی شهرداری تهران سه میلیون ریال عیدی داد.

‘نیمروز’ در تهران؛ بزرگ‌ترین نمایشگاه هنرهای تجسمی افغانستان
‘نکورویان فرخار’ در تهران؛ مکثی بر نیمرخ زیبای افغانستان
مذاکره با طالبان؛ شورای عالی صلح افغانستان خواهان حمایت و همکاری ایران است
در گزارش ایرنا آمده که در این مراسم برخی با لباس پاکبان و بعضی با لباس‌های دیگر به ایوان شمس آمده بودند تا در واپسین روزهای سال ۱۳۹۷ در کنار همکارانشان در شهرداری تهران میهمان جشنی باشند که به یمن سال‌ها فعالیت و کوشش آنان برگزار شده‌است.

محمد رضا جوادی یگانه، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران در این مراسم گفت “باوجود مرز سیاسی بین دو کشور ایران و افغانستان اما مرز فرهنگی به دلیل آداب و سنن مشترک بین دو ملت وجود ندارد.”

او افزود که افغانی‌ها ریشه‌های مشترک فراوان با ایرانیان دارند و یکی از مهمترین آنها جشن نوروز و تقویم مشترک خورشیدی است.

جوادی یگانه همچنین با اشاره به کسب ۳ رتبه برتر در کنکور ارشد امسال توسط دانشجویان افغانستان گفت که “افغان ها مردمی با استعداد و دارای هوش بالا هستند.”

شهردار تهران گفته که زیبایی‌های شهر را مدیون کارگران افغانستان هستیم
او از رسانه‌های ایران خواست که موفقیت‌های افغان های مقیم ایران را بیش از پیش اطلاع رسانی کنند.

در این مراسم کلیپی از اشکان خطیبی بازیگر ایرانی نیز پخش شده که در آن هشتک “من نژادپرست نیستم” را برای دفاع از بی‌مهری برخی افراد نسبت به افغانی‌ها راه اندازی کرده‌است.

در این مراسم او روی سن آمده و از بعضی اتفاقات و بی‌مهری‌ها عذرخواهی و تاکید کرد: “فارغ از هر رنگ و نژادی ما همه انسان هستیم و هیچ برتری نسبت به هم نداریم.”

خطیبی همچنین گفته: “بسیاری از افغان های مقیم ایران صنعتگر، هنرمند، پزشک، مهندس، تاجر و … هستند.”

تحقیر افغان‌ها در ایران موضوعی است که پیشتر کمتر مورد توجه گرفته بود و تنها در سالهای اخیر با افزایش استفاده از شبکه‌های مجازی بیشتر به این مساله واکنش نشان داده شده است.

اخیرا سریال “ممنوعه” که از شبکه خانگی پخش می‌شود به دلیل قسمتی که در آن شخصیت زن داستان (برکه) برای مجازات باید با کارگر افغان که “سرش بز تراش شده” ازدواج کند، مورد انتقاد در شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته است.

ممنوعه؛ تحقیر نژادی افغان‌ها یا مخالفت با نژاد پرستی؟
کاپیتان تیم ملی فوتبال افغانستان، بازیکن جدید باشگاه پیکان تهران
افغان‌های شرکت کننده در این مراسم نیز گفته‌اند که فرمانده پلیس تهران در این مراسم وعده داد که در ایام نوروز به مهاجرین افغانستان کمک کند تا به کشورشان سفر کنند و دیگر اینکه به آنان گواهینامه رانندگی بدهد.

قبل از این پلیس تهران به مهاجرین افغانستانی که کارت آمایش داشتند گواهینامه نمی‌داد و فقط به افرادی گواهینامه داده می‌شد که فرد معلول در خانواده داشتند. به افراد مجرد که دارای پاسپورت و اقامه بودند، نیز گواهینامه داده نمی‌شد.