زندانیان آزادشده سفیران صلح خواهند شد

رییس‌جمهور، می‌گوید بسیاری از زندانیان رها شده از زندان‌های کشور، سفیران صلح خواهند شد و به میدان‌های نبرد بر نخواهند گشت.

نگاه نو_ آقای غنی، این سخنانش را صبح امروز (پنج‌شنبه، ۲۳جوزا) در دیدار با اعضای شورای سرتاسری علمای افغانستان، در ارگ ریاست‌جمهوری بیان کرده‌است.

رییس‌جمهور در روز نخست عید رمضان، اعلام کرد که برمبنی درخواست لویه جرگۀ مشورتی صلح، در حدود ۹۰۰زندانی از زندان‌های کشور آزاد خواهند شد – زندانیانی‌که پسان‌تر حمدالله محب، مشارو امنیت ملی رییس‌جمهور گفت که همه اعضای گروه طالبان استند.

از آغاز آزادسازی این زندانیان تاکنون که ده روز می‌شود، ۴۹۰ تن از این زندانیان از زندان‌های پل‌چرخی، هرات، ننگرهار و شماری دیگر از ولایت‌های کشور آزاد شده‌اند.

رییس‌جمهور غنی در نشست امروزش با علما، تأکید کرده‌است که برای رسیدن به صلح به عقب نمی‌رود: «ما در خصوص صلح و خدمت به مردم به عقب نمی‌رویم و خواست شما و لویۀ جرگه مشورتی صلح را در رابطه به رهایی زندانیان قبول کردیم، اکثریت زندانیان رها شده سفیران صلح خواهند شد و به جنگ دوباره برنخواهند گشت.»

آقای غنی، در بخش دیگر از سخنانش، دربارۀ مشکلات کشاورزان ولایت فراه نیز سخن زده‌است. او به ادارۀ تدارکات ملی وظیفه سپرده‌است تا فرآورده‌های زراعتی این ولایت را برای قول‌اردوهای ۲۰۵ اتل ولایت کندهار،۲۱۵ میوند ولایت هلمند و ۲۰۷ ظفر ولایت هرات خریداری کند.

کشاورزان در ولایت فراه، می‌گویند که بهای فرآورده‌های زراعتی آنان به ویژه تربُز بدلیل نبود بازار فروش به‌گونۀ بی‌پیشینه‌یی کاهش یافته‌است؛ چنان‌که یک کیلو تربُز به یک افغانی فروخته می‌شود.

وزارت زراعت می‌گوید که فرآورده‌های تربُز امسال ولایت فراه، هفده درصد افزایش یافته‌است.