زنان افغان طور میانگین ‘شش کودک’ به دنیا می‌آورند

هر زن افغانستان در طول عمر باروری ۵ الی ۶ کودک به دنیا می‌آورند.

نگاه نو_ وزارت بهداشت (صحت عامه) افغانستان با ابراز نگرانی از افزایش میزان زاد و ولد در این کشور، افغانستان را یکی از کشورهای اعلام کرده که بیشترین میزان باروری را در سطح جهان دارد. این نهاد گفته که هر زن افغان در طول عمر باروری خود به صورت میانگین ۵ الی ۶ کودک به دنیا می‌آورد.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت افغانستان که امروز، شنبه (۱۳ دلو/بهمن) در ‘نشست ملی تنظیم خانواده ‘ در کابل سخنرانی می‌کرد، گفت که رشد سریع نفوس و میزان بلند باروری باعث خواهد شد که جمعیت افغانستان در ۲۴ سال آینده دو برابر و به بیش از ۶۰ میلیون برسد.

او رشد جمعیت در افغانستان را سریع و ۲.۰۳ درصد در سال ذکر کرد.

میانگین خانوار در افغانستان به ۷ نفر افزایش یافته است
نیمی از جمعیت افغانستان ‘یا مهاجرند یا مهاجر بوده‌اند’
‘بیشتر از نیم جمعیت افغانستان زیر خط فقر زندگی می‌کنند’
آقای فیروز گفت که این میزان باروری در افغانستان باعث شده که حدود ۴۷ درصد جمعیت این کشور زیر سن ۱۵ و ۱۶ سال سن داشته باشند و ادامه زاد و ولد به این روش باعث خواهد شد که دولت قادر به فراهم‌سازی خدمات درمانی و حرفه‌ای برای افراد زیر پنج سال به درستی نباشد.

وزارت صحت افغانستان عامل دیگر افزایش جمعیت افغانستان را کاهش میزان مرگ و میر مادران در هنگام ولادت ذکر کرده و گفته که در سال ۲۰۱۵ از هر صد هزار تولد فقط ۶۶۱ مادر جان دادند، در حالیکه در سال ۲۰۰۲ این ۱۶۰۰ بود.

آقای فیروز افزوده که عرضه خدمات تنظیم خانواده از سال ۲۰۰۳ الی سال ۲۰۱۰ از ۱۰ درصد به ۲۰ درصد افزایش یافته ولی در هشت سال گذشته این میزان در همان سطح ۲۰درصد باقی مانده و تغییر نکرده است.

او گفته است که هشتاد درصد خانم‌های واجد شرایط از خدمات تنظیم خانواده استفاده نمی‌کنند و ۲۵درصد از خانم‌های ازدواج کرده نیز به خدمات تنظیم خانواده نیاز دارند.

وزارت اقتصاد افغانستان بهار امسال اعلام کرد که رشد جمعیت افغانستان در سال‌های گذشته از ۲.۰۳ درصد به ۲.۱۴ درصد در سال جاری رسیده که به دلیل رشد پایین اقتصادی این کشور هشدار دهنده است.

مصطفی مستور، وزیر اقتصاد افغانستان قبلا اعلام کرده بود که جمعیت متوسط هر خانوار افغان به هفت نفر رسیده‌است. متوسط خانوار در ایران ۳.۳ نفر است.

اداره مرکزی آمار افغانستان جمعیت این کشور را در سال ۱۳۹۷ حدود ۳۱.۶ میلیون اعلام کرده که ۱۶.۱ میلیون آن مرد و ۱۵.۵ میلیون نیز زن هستند.

قبل از این اداره مرکزی آمار افغانستان اعلام کرده بود که در سال ۱۳۹۵ بیش از ۵۴ درصد مردم افغانستان زیر خط فقر قرار داشتند که در مقایسه با سال قبل از آن، ۱۶ درصد افزایش را نشان می‌داد.