رییس بخش فن‌آوری کمیسیون مستقل انتخابات به لوی سارنوالی معرفی شد

کبیر پناهی، ریییس بخش فن‌آوری کمیسیون مستقل انتخابات، پس از چاشت امروز (پنج‌شنبه، ۱۸ میزان) به لوی سارنوالی معرفی شد.

نگاه نو_ دفتر ولایتی کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی کابل، می‌گوید که رییس بخش فن‌آوری کمیسیون مستقل انتخابات ازبهر وجود مشکلات در دستگاه‌های شناخت بایومتریک رأی‌دهنده‌گان در روز انتخابات به لوی سارنوالی معرفی شده‌است.

به گفتۀ این نهاد، بیش از ۸۰۰ شکایت دربارۀ مشکلات در دستگاه‌های شناخت بایومتریک در روز انتخابات، در کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی ثبت شده‌اند.

در روز برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان – شش میزان – گزارش‌هایی از عدم کارکرد درست دستگاه‌های شناخت بایومتریک در مرکزهای رأی‌دهی نشر شدند.

نبود نام‌های رأی‌دهنده‌گان در فهرست رأی‌دهنده‌گان، از مشکلات دیگر بود که رأی‌دهنده‌گان را با چالش روبه‌رو کرد. بسیاری از رأی‌دهنده‌گان، بدلیل همین مشکلات نتوانستند از حق رأی‌شان استفاده کنند.

بربنیاد آمارهای کمیسیون مستقل انتخابات، بیش از ۲۶هزار دستگاۀ شناخت بایومتریک در روز انتخابات به سراسر کشور فرستاده شده بودند.

روز گذشته، کمیسیون انتخابات اعلام کرد که اطلاعات ۲۲۴۴۵ دستگاۀ شناخت بایومتریک به بانک اطلاعات مرکزی این نهاد منتقل شده‌اند و متباقی در روزهای آینده انتقال داده خواهند شد.

روند انتقال اطلاعات از دستگاه‌های شناخت بایومتریک به بانک اطلاعات مرکزی، قرار بود یک روز پس از انتخابات تکمیل شود، اما اکنون دوازده روز انتخابات می‌گذرد اما این روند تکمیل نشده‌است.

پیش از این، شماری از نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری از احتمال تقلب در این انتخابات اظهار نگرانی کرده‌اند و خواهان ابطال آرای بدون بایومتریک شده‌اند.

کمیسیون مستقل انتخابات هم اعلام کرده‌است که تنها آرایی برای این نهاد قابل اعتبار است که در دستگاه‌های شناخت بایومتریک ثبت شده باشند.

بربنیاد آمارهای کمیسیون مستقل انتخابات، در انتخابات ریاست‌‎جمهوری بیش از دو نیم میلیون تن رأی داده‌اند.