روسیه خواستار راه حل بین‌الافغانی به جنگ افغانستان است

وزیر خارجۀ روسیه می‌گوید که کشورش به‎گونۀ فعالانه در حال راه حل بین‌الافغانی به جنگ افغانستان است.

نگاه نو_ سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز سه‌شنبه (۱۶ دلو) واکنش به نشست دو روزۀ سیاسیون و نماینده‌گان طالبان در مسکو که روز دوشنبه و سه‌شنبه برگزار می‎شود، می‎گوید که روسیه به‎گونۀ فعالانه در حال راه حل بین‌الافغانی به جنگ افغانستان است.

او که سرگرم دیدار قرغیزستان است، می‌گوید که امروزه همه این را تأیید می‌کنند که گفت‌وگو میان حکومت افغانستان و طالبان اجتناب ناپذیر است، اما برخی کشورها به گفتۀ او همانند امریکا می‌کوشد تا این گفتگو را به‌دست بگیرند و به گونۀ سری و درپشت درهای بسته گفت‌وگوها را به پیش ببرد که به گفتۀ لاروف دیدار قطر نشانه برجسته آن است.

از سویی‌هم، شماری از شرکت‌ کننده‌گان نشست مسکو، می‌گویند که این نشست از بهر تضعیف نظام افغانستان نیست و در واقع ادامۀ تلاش‌های زلمی خلیل‌زاد در راستای صلح افغانستان خواهد بود.

نشست مسکو با حضور شماری از سیاسیون افغانستان و رهبران ارشد گروه طالبان برگزار خواهد شد.

در این نشست، قرار است در حدود ۷۰ تن مشمول سیاسیون افغانستان و ده نمایندۀ طالبان شرکت کنند و دربارۀ صلح در افغانستان گفت‌وگو کنند.

حامدکرزی، رییس‌جمهور پیشین، محمدیونس قانونی، معاون پیشین رییس‌جمهور، محمدحنیف اتمر، مشاور پیشین امنیت ملی رییس‌جمهور، عطامحمد نور و محمد اسماعیل خان از اعضای رهبری جمعیت اسلامی، محمدمحقق، رهبر حزب وحدت اسلامی، سیدحامد گیلانی، رهبر حزب محاذ ملی، یک عضو حزب اسلامی گلبدین حکمتیار، عبدالسلام ضعیف، عضو پیشین گروۀ طالبان و ذبیح‌الله مجددی، پسر حضرت صبغت‌الله مجددی از چهره‌های مطرحی استند که در این نشست دعوت شده‌اند.

شرکت کننده‌گان این نشست، می‌گویند که در این نشست آجندای مشخصی وجود ندارد و بیشتر کوشیده خواهد شد تا به طالبان فهمانده شود که در روند گفت وگوهای صلح دست آوردهای سال‌های پسین باید حفظ شوند.

این شرکت کننده‌گان، می‌پذیرند که حکومت روسیه در سازماندهی این نشست نقش بنیادین را دارد، اما روزگذشته هیئت سیاسیون کشور برای این نشست، گفتند که این نشست از سوی شورای مهاجرین افغان در روسیه برگزار خواهد شد.

در این نشست، سه زن نیز شرکت می‌کنند و نخستین بار خواهد بود که زنان کشور هم به گونۀ مستقیم پیام‌های شان را به طالبان برسانند.

نشست مسکو قرار است دو روز ادامه یابد، طالبان هم در اعلامیه‌یی گفته اند که در این نشست یک هیئت ده نفری این گروه به ریاست عباس ستانکزی، رییس پیشین دفتر طالبان در قطر، شرکت خواهد کرد.