دیدار «خلیلزاد» با مقامات سابق طالبان در کابل

نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان در ادامه دیدارهایش در کابل روز چهار شنبه (۷حوت/اسفند) با مقامات سابق گروه طالبان دیدار کرد.

نگاه نو_ «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان در دیدار با مقامات سابق گروه طالبان درباره روند صلح و چگونگی آزادی زندانیان طالبان گفت‌وگو کرد.

در این دیدار «سید اکبر آغا»، «مولوی تره‌خیل محمدی»، «عبدالودود صدیقی»، «عبدالحکیم نورزی»، «مولوی پیر محمد روحانی»، ژنرال «محمد اکبر اطرافی»، «محمد رها ابرار»، «معلم گل عمرخان» و «قاضی انورالحق» حضور داشتند.

در این نشست مقام‌های سابق طالبان با اشاره به مشارکت پایین مردم در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تاکید کردند که مردم خواستار صلح هستند و باید از فرصت بوجود آمده برای صلح استفاده شود.

در حالی که دولت افغانستان تاکید دارد مسئله رهایی زندانیان طالبان باید در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی مطرح شود اکبر آغا از خلیلزاد خواست تا زمینه آزادی آن‌ها را با دولت افغانستان فراهم کند.

اکبر آغا افزود که چگونگی تشکیل دولت آینده افغانستان در نشست بین‌الافغانی مشخص خواهد شد و با تامین صلح دولتی قوی در این کشور بوجود خواهد آمد.

این مقام سابق طالبان ادامه داد که خلیلزاد از دولت افغانستان خواسته تا برای اعتمادسازی، زندانیان طالبان را آزاد کند و اطمینان داده که این زندانی‌ها پیش از آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آزاد خواهند شد.