دونالد ترمپ گفت‌وگوهای صلح با طالبان را لغو کرد

ترامپ می‌گوید که گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و گروه طالبان را متوقف و برنامه دیدارش با رییس جمهور غنی و رهبران طالبان را که قرار بود امروز یک‌شنبه، هفدهم سنبله، در کمپ دیوید به صورت جداگانه انجام شود، لغو کرده است.

نگاه نو_ آقای ترامپ دلیل این تصمیم را حمله اخیر طالبان بر شهر کابل دانسته که در آن به شمول یک سرباز امریکایی، ۱۱ تن دیگر نیز کشته شدند. رییس جمهور امریکا به روز شنبه، شانزدهم سنبله در یک رشته توییت‌ها نوشت، به دلیل حمله‌ای در کابل که در آن یک سرباز امریکایی و ۱۱ غیرنظامی کشته شدند و مسوولیت آن را گروه طالبان پذیرفت، این تصمیم را گرفته است. گروه طالبان روز پنج‌شنبه هفته گذشته در ساحه شش درک شهر کابل با موتر تونس بمب‌گذاری شده، حمله کرده بود.

آقای ترامپ در پیامش چنین گفته است:« قرار بود من روز یک شنبه، با رهبران ارشد گروه طالبان و محمداشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان، به صورت جداگانه در تفریح‌گاه کمپ دیوید به شکل مخفیانه ملاقات کنم. متاسفانه گروه طالبان به خاطر اعمال فشار کاذب مسوولیت یک حمله در کابل را بر عهده گرفت که در آن یکی از سربازان بزرگ ما و ۱۱ تن دیگر کشته شدند، پس از این حمله من فورا ملاقات با رهبران ارشد گروه طالبان را فسخ و مذاکرات صلح بین ایالت متحده و طالبان را لغو کردم.»

آقای ترمپ هم‌چنان گفته است که طالبان ظاهراً این حمله را به دلیل تقویت موقف‌شان در مذاکرات صلح انجام داده اما به گفته او گروه طالبان با این کار موقف‌شان را بدتر کردند. به گفته ترمپ گروه طالبان اگر نتواند روی برقراری آتش‌بس در جریان گفت‌وگوهای صلح توافق کند، هیچ گاهی قدرت مذاکره‌ برای یک توافق معنادار را ندارند. او در ادامه پرسیده است که طالبان برای چند دهه دیگر حاضر هستند که بجنگند؟