دوستم: طرح برگزاری لویه‌جرگه از من بود اما از آن سوء استفاده شد

عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری: طرح لویه‌جرگه مشورتی صلح از او بوده، اما از این طرح استفاده درست نشده است.

نگاه نو_ بر اساس یک خبرنامه که از سوی دفتر معاونیت اول ریاست جمهوری نشر شد، او این سخنان را در میان شماری از باشنده‌گان ولایت جوزجان مطرح کرده است. خبرنامه به نقل از معاون اول ریاست جمهوری آورده است: «طرح برگزاری لویه‌جرگه از طرف من بود، که متأسفانه به گونه درست آن از این جرگه استفاده نکردند، آب را ندیده موزه را از پا کشیدند و من با گفته‌های رییس جمهور در جرگه مخالف هستم.»

معاون اول ریاست جمهوری طرح صلح حکومت را نیز مورد انتقاد کرده و گفته است که صلح با تضرّع و گدایی به دست نمی‌آید.

لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح، روز جمعه گذشته پایان یافت. این جرگه که روز دوشنبه، نهم ثور برگزار شد، برای چهار روز برنامه‌ریزی شده بود و با یک روز تأخیر روز جمعه، سیزدهم ثور، پایان یافت. از لویه‌جرگه یک قطع‌نامه ۲۳ ماده‌ای صادر شده است که نتیجه کلی گفت‌وگو میان بیش از سه هزار نفر در تالار لویه‌جرگه است. برقراری آتش‌بس در ماه رمضان، آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، تأکید بر پایان جنگ و برقراری صلح از موارد مهم این قطع‌نامه است. گروه طالبان پیشنهاد آتش‌بس اعضای لویه‌جرگه مشورتی صلح را رد کرده است؛ اما یوناما و ناتو از پیشنهاد برقراری آتش‌بس اعلام حمایت کرده‌اند.

نشست معاون اول ریاست جمهوری با باشنده‌گان جوزجان به هدف بررسی وضعیت ولایت‌های شمال کشور برگزار شده بود. آقای دوستم در این نشست گفته است که ولایت‌های شمالی در ناامنی به سر می‌برند. معاوم اول ریاست جمهوری خاطرنشان کرده است که حکومت طرح امنیتی‌ای او را برای این ولایت‌ها نپذیرفته و به همین دلیل، ناامنی در ولایت‌های شمالی رو به گسترش است. او در بخشی از سخنانش از فرمانده قول اردوی ۲۰۹ شاهین نیز انتقاد کرده و گفته است که به دلیل ناکامی او سربازان امنیتی هر روز قربانی می‌دهند.

اما ولی‌محمد احمدزی، فرمانده قول اردوی ۲۰۹ شاهین به انتقادهای معاون اول ریاست جمهوری واکنش نشان داده و انتقادهای او را رد کرده است.