دشواری‌های کار یک شهردار زن در هرات

سوسن بهبود زاده، از پنج ماه بدینسو هم‌چون شهردار ولسوالی انجیل ولایت هرات کار می‌کند و از کارش در این اداره خشنود است.

نگاه نو_ بانو بهبود زاده، می‌گوید در این مدت بسیار جنگیده‌است تا جامعۀ سنتی، عالمان و متنفذان قومی به‌گفتۀ او «زن ستیز» را قناعت بدهد که زن هم می‌تواند از پس کارهای اداری و مهم دولتی برآید.

این بانوی شهردار، می‌افزاید که با تمام محدودیت‌ها که از سوی عالمان و متنفذان قومی ایجاد شده‌اند مبارزه کرده‌است و در زمینه زیباسازی ولسوالی انجیل و ازمیان برداشتن فساد اداری در شهرداری این ولسوالی تلاش کرده‌است: «برای اولین روز تعدادی از متنفذین و ریش‌سفیدان انجیل با کارم من‌حیث شهردار تا حدی مخالفت کردند. شاید ذهنیت آن‌ها نسبت به کار یک زن در ولسوالی برای اولین بار موافق نبود و آن‌ها نمی‌خواستند یک زن بیاید کار بکند و می‌گفتند که ما نمی‌خواهیم یک زن بیاید در ولسوالی کار بکند؛ اما وقتی با آن‌ها مواجه شدیم، نشستیم و رو در رو صحبت کردیم، آن‌ها هم قناعت کردند که زن‌ها هم می‌توانند کار کنند و توانایی کار را دارند.»

بانو بهبود زاده، مسؤولیت شهرداری یکی از بزرگ‌ترین ولسوالی‌های هرات را به‌عهده دارد که بیش از ۵۰۰ روستا را تحت پوشش قرار می‌دهد. در بسیاری از روستاها که کارهای شهرداری جریان دارد، این بانو خودش به محل کار می‌رود و جریان کار را از نزدیک بررسی می‌کند.

بانو بهبودزاده می‌گوید که در سال روان درآمدهای شهرداری ولسوالی انجیل افزایش یافته و برای پیشبرد کارهای چند پروژه در این ولسوالی بودجه بدست آورده‌است.

بهبودزاده تعهد می‌سپارد که هیچ محدودیتی مانع کارش همچون شهردار شده نمی‌تواند: «تعدادی به‌نام عالم، قرآن ستیزی می‌کنند، آیت سیتزی می‌کنند و آن‌چه که خدا برای بنده‌های خود عنایت فرموده جلو آن را می‌گیرند؛ ما با آن‌ها مبارزه خواهیم کرد.»

هم‌اکنون ادارۀ دو شهرداری در کشور از سوی زنان اداره می‌شوند. ظریفه غفاری، شهردار میدان شهر ولایت میدان وردک نیز پیش از این از چالش‌ها فراراه کارش سخن زده بود.

برخی فعالان عرصۀ حقوق زنان، خواهان حضور پررنگ زنان در نهادهای حکومتی استند. آنان می‌گویند که زنان در دو دهه پسین به توانمندی‌های لازم دست یافته‌اند و توانایی مدیریت نهادهای کلیدی حکومتی را دارند.

مریم جامی احمدی، فعال عرصه حقوق زنان در هرات بیان داشت: «[زنان] می‌توانند در ادارات کلیدی من‌حیث رییس، من‌حیث مدیر … کار کنند.»

مقام های محلی هرات، می‌گویند که زنان را برای رسیدن به کرسی‌های بلند حکومتی حمایت می‌کنند.

عبدالقیوم رحیمی، والی هرات اظهار داشت: «هرات زنان توانمندی دارد و تلاش و کوشش ما همین است که زنان هم تعداد شان [در حکومت] زیاد شود و هم در پست‌هایی بیایند که بتوانند فیصله‌ کنند.»