در یک دهه جنگ افغانستان ۱۰۰ هزار تن کشته و زخمی شده اند

دفتر معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) اعلام کرد که تعداد افراد ملکی کشته و زخمی شده در افغانستان از سال ۲۰۰۹ تا اکنون از ۱۰۰ هزار نفر بالاتر رفته است. این سازمان خواستار گام‌های واقعی برای صلح شده است.

نگاه نو_ تدامیچی یاماموتو، نماینده خاص سرمنشی ملل متحد روز پنج شنبه ( ۵ جدی/ ۲۶ دسمبر) اعلام کرد که در درگیری ها در افغانستان از سال ۲۰۰۹ تا کنون بیش از ۱۰۰ هزار غیرنظامی کشته یا زخمی شده اند.

یوناما در اعلامیه‌ای به نقل از یاماموتو نوشته است: «با اندوه فراوان تایید می کنم که تنها در ۱۰ سال گذشته از زمانی که یوناما در سال ۲۰۰۹ به طور سیستماتیک ثبت تلفات ملکی را آغاز کرده است، تلفات افراد ملکی تا کنون از ۱۰۰ هزار نفر بالاتر رفته است.» 

او یک رقم دقیق از تلفات را ارائه نکرد.

بر اساس معلومات دفتر معاونت سازمان ملل متحد، یاماموتو همزمان از جوانب درگیر در افغانستان خواست «که گام های واقعی و محکمی را برای ختم کامل جنگ بردارند، زیرا هیچ راه حل نظامی برای ختم جنگ در این کشور وجود ندارد.»

دفتر معاونت سازمان ملل متحد در ماه اکتوبر اعلام کرد که در ربع سوم امسال رقم افراد ملکی کشته و یا زخمی شده در مقایسه با سال پیش از آن ۴۲ درصد افزایش داشته است. در آن گزارش گفته شده بود که بیشترین افزایش تلفات از اول جولای تا ۳۰ سپتمبر عمدتا ناشی از حملات طالبان بوده است.

این آمار زمانی نشر می شود که ایالات متحده امریکا و طالبان بعد از یک وقفه گفتگوهای صلح را از سر گرفته اند تا یک راه حل سیاسی برای بحران طولانی مدت افغانستان بیابند. زلمی خلیل زاد، فرستاده ویژه ایالات متحده امریکا در امور صلح افغانستان هفته پیش اعلام کرد که این مذاکرات در مسیر خوبی در جریان است.