در خواست عالمان دین بدخشان از طالبان

در اوج تلاش‌های ایالات متحده برای کشانیدن طالبان به میز گفت‌وگوهای صلح، شماری ازعالمان دین در ولایت بدخشان خواهان تسریع این روند استند

نگاه نو_ این در حالی است که گروۀ طالبان، به آمریکا هشدار داده اند که اگر گفت‌وگوهای صلح را «صادقانه» پیش نبرد آنان این مذاکرات را به تعویق خواهند انداخت.
عالمان دین، روز پنج‌شنبه (۲۷ جدی) نشستی را به همین مناسبت در شهر فیض‌آباد، مرکز ولایت بدخشان برگزار کرده بودند.

این در حالی است که هیئت طالبان و ایالات متحده تاکنون سه بار دیدار کرده‌اند و در بارۀ گفت‌وگوهای صلح بحث کرده‌اند، اما طالبان در نشست جده که چندی پیش برگزار شد، دیدار با نماینده‌گان حکومت افغانستان را رد کردند.

عالمان دین ولایت بدخشان در نشست شان، از طالبان خواستند که به گونۀ مستقیم با حکومت افغانستان وارد گفت‌‎وگو شوند.

مولوی حفیظ الله، معاون شورای علمای ولایت بدخشان گفت که از تلاش‌های صلح خوشبین است و امیدوار است که جنگ در افغانستان پایان یابد.

او در این باره افزود: «اصلاح در میان مسلمانان امر خداوند است؛ آیا شما (طالبان) امر خداوند را قبول می‌کنید یا نه؟»

نوالحق نوری، رییس حج و اوقاف ولایت بدخشان نیز که در این گردهمایی حضور داشت، صلح را لازمۀ اصلی تقویت آموزش‌های اسلامی دانست: «طرقی، پیشرفت، انکشاف، عدالت، انصاف و برابری در سطح یک کشور وابسته به صلح و امنیت است. ملت‌هایی که صلح ندارند، نان ندارند. ملت‌هایی که امنیت ندارند، دین ندارند.»

همزمان با این، باشنده‌گان ولایت بدخشان نیز خواست مشابهی از طالبان دارند. آنان می‌گویند که از جنگ خسته شده‌اند.

آنان از طالبان می‌خواهند که جنگ‌افزارهای‌شان را به زمین بگذارند و در راستای ترقی و پیشرفت کشور کار کنند.

این در حالی است که گروۀ طالبان، به آمریکا هشدار داده اند که اگر گفت‌وگوهای صلح را «صادقانه» پیش نبرد و از ابزارهای فشار علیه این گروه کارگیرد، آنان این مذاکرات را به تعویق خواهند انداخت.