داستان زوج جوانی که در شمال افغانستان مامور پولیس شدند

در جوزجان در شمال افغانستان، وحید وصال و ساجده وصال تنها زوج پلیس/پولیس در این ولایت هستند و هردو خواسته‌اند در تامین امنیت مردم سهم داشته باشند.

نگاه نو_ وحید وصال ده سال قبل به نیروهای پلیس پیوست او پس از ازدواج همسرش را نیز تشویق کرد که عضو نیروهای امنیتی شود.

او دو سال پیش در یکی از عملیات‌هایی که او و همکارانش به هدف دستگیری چند فرد مظنون رفته بودند، درجریان انجام عملیات و در پی درگیری، زنی که در صحنه حضور داشته ضعف می‌کند و نقش زمین می شود.

به گفته او به دلیل اینکه در ترکیب نیروهای عملیاتی در آن واحد، هیج زنی حضور نداشت، آنها مانده بودند که چگونه به این خانم کمک کنند. از همین جا بود که آقای وصال احساس کرد حضور همکار زن را در چنین عملیات‌هایی چه قدر الزامی است.

پس از این عملیات او به خانه بر می‌گردد و موضوع را به ساجده وصال، همسرش در میان می‌گذارد و او را تشویق می‌کند که به نیروهای پلیس بپیوندد و در عملیات‌ها سهم بگیرد.

هر چند چنین اقدامی در جامعه سنتی افغانستان معمول نیست و محقق شدن آن نیز واکنش‌ها و مخالفت‌هایی را به همراه دارد، اما ساجده در برابر این پیشنهاد، نخست متردد می‌شود و بعدا می‌پذیرد که به پیشنهاد شوهرش لبیک گوید.

بسیاری از خانواده‌ها در این کشور به زنان اجازه نمی‌دهند تا به صفوف نیروهای امنیتی بپیوندند.

او گفت که هرچند خانواده همسرش با این تصمیم‌ او مخالفت کردند اما سرانجام با پیوستن ساجده به نیروهای ویژه موافقت کردند.

ساجده ۲۳ ساله می‌گوید که او شش ماه در کابل آموزش‌هایی را در زمینه استفاده از اسلحه، نحوه بازرسی و دیگر بخش‌ها فرا گرفت و از هشت ماه پیش به عنوان عضو نیروهای ویژه پلیس به کار آغاز کرده است.

نیروهای پلیس زن در افغانستان معمولا به خط جنگ فرستاده نمی‌شوند و بیشتر فعالیت‌های اداری و بازرسی سایر زنان را در کمربندهای شهری به عهده دارند.

ساجده می گوید که دوست دار در کنار انجام وظیفه مادر خوب برای دخترش باشد
Image captionساجده می گوید که دوست دارد در کنار انجام وظیفه مادر خوبی برای دخترش هم باشد

او می‌گوید که در عملیات بازرسی خانه‌ها در حال حاضر همواره پلیس زن همکاران مردان شان را همراهی می‌کنند. مردم نیز از آن استقبال کرده است. ساجده در ادامه گفت که رضایت مردم و این که زن‌ها در ادارات و عملیات‌ها با حضور پلیس زن احساس راحتی می‌کند، او را به ادامه کارش امیدوار کرده است.

او معتقد است که هر روز نیازمندی به پلیس زن در افغانستان بیشتر می‌شود. اما با وجود این نیازمندی در حال حاضر در ساختار نیروهای ویژه در ولایت جوزجان تنها شش زن در کنار ساجده کار می‌کنند.

ساجده فارغ دبیرستان است و در حال حاضر شبانه درس می‌خواند. او می‌گوید که کارکردن زنان در بیرون از منزل دشواری‌های خاص خود را دارد، بویژه اگر پلیس باشید و هر روز با موارد خشونت و پرخاشگری سر و کار داشته باشید، بر سختی کار می‌افزاید.

ساجده گفت که با تمام این سختی‌ها سعی می‌کند در پایان روز افکار خود را مدیریت کند تا مادر خوبی برای بهاره دختر سه و نیم ساله‌اش باشد. او گفت که در همه امور حمایت شوهرش را چه در فضای کار و یا هم منزل با خود دارد و این خستگی کار را کمتر می‌کند.

وحید وصال، ۲۹ ساله، شوهر ساجده، در حال حاضر در فرماندهی پلیس ولایت جوزجان کار می‌کند. آقای وصال دانش‌آموخته رشته حقوق و علوم سیاسی از دانشگاه جوزجان است. او تاکنون در ولایت‌های‌ غزنی، زابل و جوزجان ماموریت اجرا کرده است.

او گفت وقتی صبح هر روز با خانمش به وظیفه می‌روند، احساس رضایت عجیبی دارد. حس این که می‌توانند به صورت مشترک به مردم کمک کنند. در کنار خود او، برادر و خواهرش نیز در بخش‌های امنیتی در حال اجرای وظیفه هستند.

آقای وصال گفت که به هر اندازه تعداد زنان پلیس بیشتر شود به همان اندازه زنان در اجتماع مصون‌تر می‌شوند زیرا آنگونه که پلیس زن می‌تواند با زنان همکاری کند، مردان قادر به آن نیستند.

مسئولان در فرماندهی پلیس ولایت جوزجان می‌گویند که در حال حاضر ۶۳ زن در بخش‌های اداری و نظامی این ولایت کار می‌کنند.

دولت افغانستان برای تقویت نقش زنان در ترکیب نیروهای امنیتی تلاش کرده و پول‌های زیادی را برای آگاهی دهی به منظور جلب زنان در ارتش و پلیس هزینه کرده است.

طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که در حال حاضر از مجموع ۱۵۰ هزار نیروی پلیس این کشور، ۱۶ درصد آن را زنان تشکیل می‌دهند که در بخش‌های غیرنظامی و نظامی این وزارت ماموریت اجرا می‌کنند.

او گفت که دولت برای جلب، تربیت و آموزش زنان، در بخش رهبری و رزمی نیروهای امنیتی برنامه دارد و برای زنان فرصت‌های بیشتری را در نظر گرفته است.

با این حال زنان تنها در کابل و شهرهای بزرگ کشور در صف نیروهای امنیتی دیده می‌شوند اما در مناطق روستایی حضور زنان در میان پلیس تابو تلقی می‌شود.

عدم‌ مصونیت فضای‌کاری و رفتارهای زن ستیزانه از سوی مردان از دیگر چالش‌ها است. اما سخنگوی وزارت داخله گفت که این وزارتخانه برای فراهم‌آوری تسهیلات به منظور فعالیت مصون بانوان پلیس برنامه‌هایی در دستور کار دارد.