خلیلزاد؛ با ناتو یکجا افغانستان را ترک میکنیم

نگاه نو_ خلیلزاد، گفته است که برای امریکا کار مشترک با ناتو در اولویت قرار دارد و این کشور در مورد حضور یا عدم حضور در افغانستان، مشترکاً با ناتو تصمیم خواهند گرفت.

آقای خلیل‌زاد، در توییتی نوشته است: «کار مشترک با ناتو و دیگر شرکا و متحدان اولویت روز اول ما بود. ما باهم آمدیم. ما تمام تغییرات در حضور‌مان را به طور مشترک انجام خواهیم داد. و اگر [افغانستان] را ترک کردیم، باهم ترک می‌کنیم. همه باهم برای صلح و امنیت در افغانستان و برای همه ما.»

این سخنان پس از آن مطرح می‌شود که دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا، روز جمعه گذشته با نهادهای امنیتی و استخباراتی این کشور در یک نشست محرمانه گفت‌وگو و دیدار کرده است.

رسانه‌های امریکایی گزارش داده‌اند که در این نشست محرمانه‌، مایک پنس، معاون رییس جمهور، جوزف دانفورد، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا، مایک پمپئو، وزیر خارجه، جینا هسپل، رییس اداره مرکزی استخبارات امریکا و جان بولتون، مشاور امنیت ملی، شرکت کرده‌اند.

این نشست در پشت دروازه‌های بسته در اتاقی به نام «تانک» در وزارت دفاع امریکا یا پنتاگون انجام شده است. خبرگزاری اسوشیتد‌پرس به نقل از یک مقام امریکایی که نخواسته است از او نامی برده شود، گزارش داده است که این جلسه به دنبال اظهارات حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس جمهور غنی، برگزار شده است. در مورد اجندای مورد بحث این نشست، تاکنون جزئیاتی در دست نیست.

آقای محب، در سخنانی در واشنگتن از زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا انتقاد کرده بود که در پروسه صلح افغانستان به دنبال منفعت شخصی است.

با این حال، مسأله خروج سربازان امریکایی از افغانستان افزون بر آن‌که از جمله اجندای محوری پنج ‌دور گفت‌وگوهای رسمی نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان بوده است، یکی از برنامه‌های کاخ سفید نیز است.

پیش‌تر مقام‌های سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو نیز اعلام کرده بودند که خروج این سازمان از افغانستان مشروط به پیش‌رفت گفت‌وگوهای صلح در این کشور است.