خشونت با خبرنگاران در جریان پوشش خبری انتخابات افغانستان

فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران از چند مورد تخلف و نقض حقوق کارمندان رسانه‌ها در شب و روز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان خبر داده است.

نگاه نو_ این فدراسیون در خبرنامه‌ای که روز سه‌شنبه (۹ میزان) منتشر کرد، نوشته که با سه خبرنگار در جریان پوشش خبری انتخابات در مناطق مختلف افغانستان خشونت شده است.

در خبرنامه آمده که رحمت‌الله نیکزاد، خبرنگار شبکه الجزیره در یک حمله مسلحانه در شب انتخابات ولایت غزنی و رحمان حمد، خبرنگار رادیو “کاوون غژ” در روز انتخابات در بغلان زخمی شدند.

براساس خبرنامه این فدراسیون مقبول نوری، خبرنگار رادیو “سلام وطندار” صبح روز یکشنبه (۷ میزان) در ولایت پروان با خشونت یک فرد زورمند روبه‌رو شد.

در این میان صدیق‌الله توحیدی مسئول کمیتۀ مصونیت خبرنگاران افغانستان به رادیو آزادی گفت که خشونت در برابر کارمندان رسانه‌ها در جریان پوشش خبری انتخابات ششم میزان در افغانستان اندک بود.

آقای توحیدی گفت: “ما فقط حدود ده شکایت داشتیم. این شکایت‌ها ناشی از ممانعت از دسترسی به اطلاعات بود که اکثراً خبرنگاران کارت مخصوص داخل شدن به مراکز رأی‌دهی را از جانب کمیسیون‌های انتخاباتی نداشتند. اما این مشکل بعد از فیصلۀ کمیسیون مستقل انتخابات رفع شد.”

در همین حال، سفارت بریتانیا در کابل در صفحه توییتر خود نوشته کسانی که با خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای بدرفتاری و خشونت می‌کنند، نباید معافیت داشته باشند. این سفارت بر فعالیت آزاد رسانه‌ها و آزادی بیان تأکید کرده است.