خشم حکومت از محتوای گفتگوهای صلح ابوظبی

افغانستان اجازه معامله عجولانه در مورد صلح را نخواهد داد

نگاه نو_ به دنبال برخی گفت‌و گوها در نشست دو روزه ابوظبی میان نمایندگان امریکا و گروه طالبان و هم‌چنین کشورهای دیگر در مورد آتش‌بس شش ماهه، تشکیل حکومت موقت و تغییر قانون اساسی افغانستان بدون حضور نمایندگان حکومت، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور به این بحث‌ها و گمانه‌زنی‌ها شدیدا واکنش نشان داده است.

به گزارش خبرگزاری، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور در بیانیه‌ای هشدار داده که حکومت اجازه یک «معامله عجولانه» که قربانی‌های مردم را نادیده بگیرد، نخواهد داد و و تلاش‌های صلح نیازمند صبر، تدبیر و شجاعت استراتژیک است، نه اقدام فوری بدون هیچ‌گونه جهت.

در این بیانیه مشاور امنیت ملی کشور در مورد برخی «گمانه‌زنی‌های گمراه‌کننده» هشدار داده و خاطرنشان کرده که گمانه‌زنی‌های جاری، نیاز به وضاحت دارند.

وی با اشاره به روابط ایالات متحده و افغانستان بر پایه توافقنامه امنیتی دو جانبه که به تصویب شورای ملی رسیده، تأکید کرده است: «به عنوان یک کشور مستقل، هیچ کشور یا فردی حق یا اختیاری برای بحث در مورد ساختارهای حکومتی جدید برای افغانستان از جمله اختیارات سیاسی که قانون اساسی افغانستان را نقض می‌کند، ندارد”.

آقای محب تصریح نموده که قدرت تصمیم‌گیری درباره آینده افغانستان در اختیار مردم افغانستان و رهبران منتخب آنان قرار دارد و هیچ گونه جایگزینی برای یک دولت منتخب وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرده است: “هیچ معامله‌ای روی قربانی‌های مردم افغانستان صورت نخواهد گرفت”.

مشاور امنیت ملی کشور تصریح نموده است: “مردم افغانستان خواهان صلح پایدار هستند و نه یک معامله عجولانه که قربانی های مردم را نادیده بگیرد. تلاش‌های صلح نیازمند صبر، تدبیر و شجاعت استراتژیک است – نه اقدام فوری بدون هیچ گونه جهت”.

این در حالی است که گفت‌وگوهای دو روزه صلح افغانستان در ابوظبی رو گذشته به پایان رسید، اما در حالی که طالبان اعلام کرده در مورد مسائل داخلی افغانستان بحثی نشده، گزارش‌هایی وجود دارد که در این گفت‌وگوها در مورد آتش‌بس شش ماهه و شرط عجیب طالبان، تشکیل حکومت موقت و تغییر قانون اساسی بحث شده است. طالبان در این نشست اعلام کرده تنها در شرایطی آتش‌بس شش ماهه را می‌پذیرد که رهبری حکومت موقت افغانستان به فردی که این گروه معرفی می‌کند، با ضمانت عربستان، پاکستان و امارات، سپرده شود.

خبرگزاری به نقل از مقامات طالبان گفته است که زلمی خلیلزاد از نمایندگان طالبان خواسته تا روی یک آتش‌بس شش ماهه توافق کند و نمایندگان خود را برای دولت موقت معرفی کنند. براساس این گزارش، نمایندگان طالبان گفته‌اند که اگر عربستان سعودی، امارات و پاکستان ضمانت بدهند که رهبری دولت موقت را گروه طالبان معرفی کند، این گروه حاضر خواهد شد آتش‌بس شش ماهه را بپذیرد.

بر این اساس، برخلاف مواضع روزها و هفته‌های گذشته حکومت که امریکا زمینه‌ساز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی با گروه طالبان است، این واکنش جدی مشاور امنیت ملی کشور نشان می‌دهد که مذاکرات امریکا و گروه طالبان، خارج از یک زمینه‌سازی برای گفت‌وگوهای بین‌الافغانی است، زیرا اساس هر دو طرف باوری به چنین گفت‌وگویی ندارند