خروج زود هنگام نیروهای امریکای سبب خشونت‌ها خواهد شد

آقای داود زی گفته است که اگر این نیروها بدون در نظرداشت یک جدول زمانی از افغانستان بیرون شوند، خلای بوجود خواهد آمد.

نگاه نو_ عمر داوودزی، نماینده ویژه رییس جمهور اشرف غنی و رییس دارالانشای شورای عالی صلح افغانستان می‌گوید که در صورت خروج زود هنگام نیروهای امریکایی از افغانستان، دامنۀ خشونت‌ها درین کشور گسترش خواهد یافت.

داوودزی روز گذشته جمعه (۱۲دلو) در گفتگو با شبکۀ تلویزیونی سی ان ان گفته است که:« اگر این نیروها بدون در نظرداشت یک جدول زمانی از افغانستان بیرون شوند، خلای بوجود خواهد آمد که در نتیجۀ آن خونریزی بیشتر صورت خواهد گرفت.»

آقای داوودزی افزوده است که تا هنوز روی خروج این نیروها از افغانستان به گونۀ کامل توافق نشده‌است.

این درحالی است که ترمپ، روز جمعه (۱۲ دلو) در گفت‌وگو با خبرنگاران، افزوده است که افغانستان پس از هژده سال جنگ، برای نخستین بار گواه گفت‌وگوهای صلح است. او تأکید کرده است که اگر این گفت‌وگوها به بار بنشیند نیروهای امریکایی افغانستان را ترک خواهند کرد.

دونالد ترمپ گفته است: «شما می‌بینید که چه جریان دارد و من برای‍‌تان گفته نمی‌توانم که این یک تضمین است؛ زیرا ما نزدیک به ۱۹ سال است که در افغانستان هستیم و برای نخستین بار آن‌ها در مورد رسیدن به یک توافق گفت‌وگو می‌کنند و اگر این کار شود، ما مردم خودرا دوباره به خانه می‌آوریم. خواهیم دید که چه رخ می‌دهد، اما آن‌ها برای نخستین بار در مذاکراتِ بسیار جدی دخیل اند، برای آن یک دلیل وجود دارد، بدین لحاظ فکر می‌کنم که بربنیاد یک پالیسی خارجی کار را به بسیار خوبی انجام می‌دهیم.»

ایالات متحده در حدود شانزده هزار سرباز در افغانستان دارد که در چارچوب مأموریت پشتیبانی قاطع مصروف آموزش‌دهی، مشوره‌دهی و کمک به نیروهای افغان استند.

ترمپ در حالی بر خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تأکید می‌وزد که مجلس سنای ایالات متحده با تصویت یک لایحه با تصمیم خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و سوریه به شدت مخالفت کرده‌است.

در این لایحه آمده‌است که گروه‌های داعش و القاعده هنوزهم در افغانستان و سوریه فعال استند و با بیرون شدن نیروهای امریکایی امنیت ملی امریکا تهدید خواهد شد.

همزمان با این، نیویارک تایمز در گزارشی نوشته که محمداشرف غنی، رییس‌جمهور افغانستان در نامه‌یی از ترمپ خواسته که روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را آهسته بسازد و نیز بودجۀ سالانۀ امریکا در افغانستان را نیز سالانه دومیلیارد دالر کاهش دهد.

پیش از این، گزارش‌هایی نشر شدند که ترمپ خواهان خروج نصف نیروهای امریکایی از افغانستان است. مایک پومپیو، وزیرخارجۀ امریکا نیز چندی پیش گفت که ایالات متحده در بیرون کشیدن نیروهایش از افغانستان جدی است.

گفت‌وگوهای جدی با طالبان پس از گماشته‌شدن زلمی خلیل‌زاد به عنوان نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده برای صلح در ماه سنبله، آغاز شد. از آن زمان تاکنون، نماینده‌گان طالبان چهار بار با نماینده‌گان ایالات متحده دیدار کرده‌اند اما هرگونه گفت‌وگو با حکومت افغانستان را رد کرده‌اند.

در آخرین دیدار نماینده‌گان طالبان با نماینده‌گان امریکا که به تاریخ اول تا ششم ماه دلو در دوحه برگزار شد، طرف‌ها روی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و مبارزه با هراس‌افگنی به پیشرفت‌هایی دسته یافتند.

خلیل‌زاد، در آخرین اظهارات خود این موارد را همچون نشانۀ مثبت در گفت‌وگوهای صلح یاد کرده اما گفته که مسلۀ افغانستان «در یک دیدار» حل نخواهد شد.

او پیشتر، گفته بود که کلید صلح اکنون به دست خود افغانستان است و باید گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آغاز شود. او از شرایط کنونی به عنوان فرصت برای افغانستان یاد کرده بود.