حملۀ راکتی امروز بر مصلی با تبانی حکومت انجام شد

در این حملۀ راکتی چهارتن کشته شدند و در حدود بیست تن دیگر زخمی شده‌اند.

نگاه نو_ حملۀ راکتی امروز بر مراسم یادبود از بیست‌وچهارمین سالروز جان باختن عبدالعلی مزاری در غرب کابل، با واکنش‌هایی روبه‌رو شده‌است.
از این میان، محمد محقق، معاون دوم ریاست‌اجراییه که این مراسم را برگزار کرده بود، حکومت را در دست داشتن به این حمله متهم می‌سازد و می‌گوید که حکومت با این کار، با رقیبان سیاسی‌اش تصفیه حساب می‌کند.
حوالی ساعت دوازدۀ چاشت امروز(پنج‌شنبه، ۱۶ حوت) هنگامی که یونس قانونی، معاون تیم انتخاباتی صلح و اعتدال در مراسم یادبود مزاری سخنرانی می‌کرد، بیش از هشت موشک به گردوپیش مصلی مزاری – محل برگزاری مراسم امروزی – برخورد کردند.
این حملۀ موشکی که در آن چهارتن کشته شدند و در حدود بیست تن دیگر زخمی شده‌اند، باعث مختل شدن مراسم شد و مردم و سیاسیون با شتاب‌زده‌گی و ترس، محل را ترک کردند.
تاکنون هرچند گروهی مسؤولیت این حمله را به عهده نگرفته‌است، اما محمد محقق می‌گوید که حکومت با استفاده از نام داعش این حمله را بر علیۀ رقیبان سیاسی‌اش راه‌اندازی کرده‌است.
آقای محقق، ساعاتی پس از این رویداد، در خانه‌اش در غرب کابل در یک نشست خبری گفت که مجلس امروزی برای مردم «تعیین کننده» بود و از این لحاظ به‌گفتۀ او حکومت نتوانست این کار را تحمل کند: «این‌ها (حمله‌ها) یا بر می‌گردد به ضعف حکومت یا به هماهنگی و تبانی دولت با یک چنین حلقاتی که در شرایط حساسی از آن‌ها به حیث یک وسیله استفاده کند علیه رقیبان سیاسی خود. امروز چون این مجلس، مجلس تعیین کننده بود و جهت سیاسی ملت را تعیین می‌کرد، در چنین شرایطی این حادثه سراغ مردم میاید و من جدأ ملاحظه دارم.»
محقق افزود: «وقتی ما می‌خواستم برنامۀ امروز را بگیریم، تمام فسبوک‌های مستعار حکومت فعال شدند تا نگذارند مراسم برگزار شود… ولی موفق نشدند و آخر از این مسله علیه ما استفاده شد.»
آقای محقق، پس از آن‌که معاون دوم تیم انتخاباتی «صلح و اعتدال» به رهبری حنیف اتمر شد، از سوی رییس‌جمهور غنی از سمت معاونیت دوم ریاست‌اجراییه برکنار شد. حرکتی‌که اکنون محقق می‌گوید سیاسی و هدفمندانه بوده‌است: «از زمانی که تیم صلح و اعتدال که رقیب جدی حکومت به حساب می‌رود را ایجاد کردیم مرتب مورد حملات استیم. خانه‌های بسیاری اعضای این تیم چور شدند، سلاح‌های شان برده شدند و خودشان بدون دفاع در برابر تهدیدها قرار داده شدند.»
در همین حال، عبدالله عبدالله، رییس‌اجراییه که در جریان این حمله در مصلی مزاری حضورداشت، می‌گوید که این رویداد در مخالفت با تمامی ارزش‌های انسانی و اسلامی است و «دشمنان افغانستان نمی‌توانند با این حمله‌های ناجوان‌مردانه و جنایت‌کارانه به دل‌های مردم هراس‌ بیافگنند و به هدف‌شان برسند.»
در مراسم امروزی، صدهاتن در مصلی عبدالعلی مزاری در دشت برچی کابل شرکت کرده بودند. حضور سیاسیون نیز پر رنگ بود. حامدکرزی، رییس‌جمهور پیشین، عبدالله عبدالله، رییس‌اجراییه، یونس قانونی، معاون نخست تیم انتخاباتی صلح و اعتدال، عبدالولی مسعود، حنیف اتمر و لطیف پدرام نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری و شماری دیگر از سیاسیون در این مراسم حضور داشتند.
در این رویداد، لطیف پدرام و هشت محافظ حنیف اتمر نیز زخمی شده‌اند. حنیف اتمر، از حکومت می‌خواهد که به‌گونۀ جدی این رویداد را بررسی و عاملان آن را به کیفر برساند.
حامدکرزی، رییس‌جمهور پیشین نیز این حمله را نکوهش کرده و گفته‌است که این کار از سوی «عناصر بیگانۀ ضد صلح» انجام شده‌است.
با این همه، ارگ ریاست‌جمهوری، این حمله را نکوهش کرده‌ و گفته است که «حمله بر گردهمایی‌ها و تجمعات مردمی، عمل جایتکارانه و دشمنی با ارزش‌های مدنی و مردم سالاری است.»