حملات طالبان بر پُسته های امنیتی درسه ولایت افغانستان

طالبان بامداد امروز به سه پُسته امنیتی در ولایت کندز حمله کردند که به گفته مقامات در این درگیری ها ۸ تن از نیروهای امنیتی کشته و ۷ تن دیگر زخمی شده اند. حمله طالبان در ولایت بلخ و غزنی نیز تلفاتی در پی داشته است.

نگاه نو_ ده ها جنگجوی طالبان اوایل صبح امروز سه شنبه (۳ سرطان/ ۲۳ جون) پیش از طلوع آفتاب بر سه پُسته امنیتی در ولایت کندز درشمال افغانستان حمله کردند که در نتیجه حداقل ۸ نیروی امنیتی کشته شدند. مقامات حکومت افغانستان طالبان را در این هفته در حالی متهم به افزایش حملات به نیروهای افغان کردند که هر دو جانب در  آستانه مذاکرات احتمالی صلح بین الافغانی قرار دارند.

مقامات گفته اند که حمله همزمان طالبان به یک پُسته نیروهای اردوی ملی و دو پاسگاه نیروهای پولیس ملی در ولایت کندز افغانستان به درگیری چند ساعته منجر شد.

 نصر الدین سعدی، ولسوال دشت ارچی ولایت کندز به خبرگزاری فرانسه گفته است که در این درگیری ها ۸ تن از نیروهای امنیتی افغانستان کشته و ۷ تن دیگر زخمی شده اند. عصمت الله مرادی، سخنگوی والی کندز وقوع این حملات را تایید کرده است اما او گفت که ۹ تن از نیروهای امنیتی در این حملات شبانه کشته شده اند.

طالبان تا کنون در مورد این حملات ابراز نظر نکرده اند.

جنگجویان طالبان همواره نیروهای امنیتی در ولایت کندز را مورد حمله قرار داده اند. در سال گذشته این ولایت دوبار به طور موقتی برای مدت کوتاهی به دست طالبان افتاد.

وزارت دفاع افغانستان گفته است که طالبان شب گذشته به یک پُسته نیروهای امنیتی در بلخ و همچنان در ولایت غزنی حمله کردند که در نتیجه چندین تن از طالبان کشته و زخمی شده اند.  شورای امنیت ملی افغانستان روز دوشنبه با نشر اعلامیه ای، هفته گذشته را خونبارترین هفته در ۱۹ سال پسین در افغانستان عنوان کرد. شورای امنیت ملی گفته است که گروه طالبان طی هفته گذشته در ۲۳ ولایت کشور، ۴۲۲ “فعالیت تروریستی را انجام داده اند که در اثر آن ۲۹۱ تن از نیروهای پولیس و اردوی ملی کشته و ۵۵۰ تن دیگر آنان زخمی شده اند.”

رئیس جمهور غنی در سخنرانی روز گذشته خود در کابینه افغانستان حملات تروریستی و تداوم خشونت های اخیر از سوی طالبان در برابر نیروهای امنیتی و مردم ملکی را «خلاف روحیه تعهد به صلح» دانست.

بعد از اعلام آتش بس سه روزه در عید فطر از سوی طالبان در ۲۴ ماه می خشونت ها همچنان در این کشور ادامه داشته است اما حالا مقامات به طور رسمی شورشیان را به تقویت حملات متهم می کنند.

اشرف غنی وعده داده است که رهایی زندانیان طالبان را مطابق توافق نامه یی که میان ایالات متحده امریکا و طالبان در ماه فبروری امضا شد، تکمیل کند.

حکومت افغانستان تا کنون ۳۰۰۰ زندانی طالبان را آزاد کرده اند و قرار است که ۲۰۰۰ زندانی دیگر طالبان که در نزد حکومت افغانستان در حبس به سر می برند به عنوان پیش شرط مذاکرات بین الافغانی صلح آزاد شوند.

 توافق میان ایالات متحده امریکا و طالبان قرار است راه را برای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تا اواسط سال ۲۰۲۱ و برگزاری مذاکرات بین الافغانی صلح هموار کند.