جشنوارۀ جهانی فلم زنان هرات با استقبال شهروندان روبه‌رو شده‌است

نمایش چهل وهشت فلم برگزیده شده برای رقابت در جشنوارۀ جهانی فلم زنان – هرات، هم‌اکنون در چهار ولایت کشور جریان دارند و همزمان داوران این جشنواره این فلم‌ها را زیر بررسی قرار داده‌اند.

نگاه نو_ این فلم‌ها در جای‌های از پیش تعیین شده در کابل، هرات، ننگرهار و بامیان در حال نمایش استند.

فلم در جستجوی فریده که کار مشترک هالند و ایران است، یکی از چهل و هشت فلمی است که در جشنوارۀ جهانی فلم زنان – هرات برای رقابت برگزیده شده‌است. این فلم برگزیدۀ جشنوارۀ اسکار در سال ۲۰۲۰ نیز است.

این فلم، امروز (چهارشنبه، ۶ سنبله) در دانشگاه کابل به نمایش گذاشته شد. کسانی‌که برای تماشاین این فلم آمده بودند، از برگزاری جشنوارۀ جهانی فلم زنان – هرات استقال می‌کنند.

مریم کاکر، یکی از این تماشاگران گفت: «برگزاری چنین جشنواره‌ها می‌توانند تصویر امیدوارکننده‌یی را برای جهانیان به نمایش بگذارد، به ویژه برای زنان و زنان کشور.»

آزاده موسوی، کارگردان این فلم نیز به کابل آمده‌است. آزاده، که نخستین بار به کابل آمده‌است، جشنوارۀ جهانی فلم زنان هرات را می‌ستاید و باور دارد که این سفرش سبب شده‌است که مردم افغانستان و افغانستان را بشناسد.

او در این باره گفت: «حس‌ام پیش از آمدن و اکنون کاملأ متفاوت است. شاید من هم حس می‌کردم که افغانستان فضای ناامنی باشد و من دارم ریسک می‌کنم که به این کشور سفر می‌کنم.»

پنجمین جشنوارۀ جهانی فلم زنان – هرات، روز دوشنبه آغاز شد. در سومین روز این جشنواره، گفتمانی زیر نام «تاثیر سینما بر روان جامعه» نیز برگزار شد.

رخشان بنی اعتماد، فلم‌ساز ایرانی در این باره گفت: «تأثیر سینما بر جامعه می‌تواند همچون ریخته شدن قطره‌های آب روی تخته سنگ بزرگ باشد. یعنی به مرور ولی عمیق می‌تواند تخته سنگ را دگرگون بکند.»

آلبا ساتورا، فلم ساز آسپانیایی نیز افزود: «صنعت سینما بازتاب دهنده یک جامعه است. ما در جامعه‌هایی زنده‌گی می‌کنیم که با ذهنیت‌های گوناگونی همراه است. بنا برین در سینما نیز ذهنیت‌های گوناگون بازتاب داده می‌شود.»

چهل و هشت فلمی که برای رقابت در پنجمین دور جشنواره برگزیده شده‌اند، از میان دوصد فلم فرستاده شده به این جشنواره استند. این جشنواره در پی ایجاد گفت‌وگویی جدی میان نخبگان و چهره‌های فرهنگی در ارتباط به مسایل مربوط به حقوق فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی زنان است.