جزییات ثبت ­نام اتباع افغانستانی برای زیارت اربعین

اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری اصفهان؛ ثبت ­نام اتباع افغانستانی مقیم ایران برای زیارت اربعین از امروز ۲۵ شهریور/سنبله در دفاتر خدمات اتباع خارجی آعاز شد .

نگاه نو_ اتباع افغانستانی متقاضی سفر به عتبات عالیات عراق در ایام اربعین، جهت ثبت نام لازم است سرپرست خانواده متقاضی با در دست داشتن مدارک لازم از تاریخ ۲۵/۰۶/۱۳۹۸تا ۱۰/۰۷/۱۳۹۸به دفاتر خدمات اتباع خارجی استان مراجعه نماید.

مدارک لازم برای ثبت نام:

۱- اصل مدرک اقامت معتبر.
۲- کارت بانکی برای پرداخت هزینه ها.

تذکرات:

۱- با توجه به تفاهمنامه جمهوری اسلامی ایران با دولت عراق اتباع خارجی پناهنده نیاز به پرداخت هزینه برای اخذ ویزا در ایام اربعین ندارند لیکن هزینه صدور دفترچه اقامت، هزینه بیمه حوادث، بیمه درمانی و حق الزحمه ثبت نام از طریق کارتخوان مستقر در دفاتر خدمات اقامت واشتغال اتباع خارجی دریافت و در صورت عدم امکان به حساب ذیربط در بانک واریزمیگردد.

۲- اتباع افغانستانی
?دارای کارت آمایش۱۳و۱۴،
?کارت هویت۱۲و۱۳،
?برگه تردد معتبر،
?دفترچه پناهندگی معتبر،
?گذرنامه های غیرالکترونیک دارای اقامت معتبر
(?تبدیل وضعیتی،
?دانشجویی و
?طلاب )
?و یا دفترچه اقامت صادره معتبر از مراجع قانونی،
می‌توانند نسبت به ثبت نام برای شرکت در مراسم عظیم راهپیمایی اربعین حسینی اقدام کنند.
۳- اتباع دارای پرونده در دفاتر خدمات اتباع خارجی الزاماً باید به دفاتر خدمات اتباع خارجی ذیربط مراجعه نمایند .مراجعه آن دسته از اتباع افغانستانی که علیرغم داشتن مدرک اقامت معتبر (مانند دفترچه اقامت، دفترچه پناهندگی یا گذرنامه اقامتی غیر الکترونیک) فاقد دفتر خدمات اتباع خارجی می­باشند به هریک از دفاتر خدمات در استان امکانپذیر است.
۴- برای هر خانوار یک دفترچه اقامت صادر می­شود لیکن افراد ذکور بالای ۱۸ سال باید دفترچه جداگانه دریافت نمایند.
۵-کسانی که سال گذشته دفترچه اقامت برای عزیمت به عتبات دریافت نموده اند در صورتیکه کلیه افراد مندرج در دفترچه قبلی تقاضای تشرف دارند، نیاز به دفترچه جدید ندارند .
۶- ضرورتی به مراجعه همه اعضای خانوار وجود ندارد وسرپرست خانوار می تواند برای اعضاء خانواده خویش ثبت نام نماید.
۷- اتباع خارجی، صرفاً اجازه خروج از مرز شلمچه را خواهند داشت.
۸- اتباع خارجی دارای گذرنامه‌های الکترونیک (غیر دست نویس mrz) معتبر کشور متبوع خود و پروانه اقامت از جمهوری اسلامی ایران، می توانند پس از اخذ دریافت ویزا از سفارت عراق در تهران و روادید خروج ومراجعت از پلیس مهاجرت و گذرنامه به عتبات عزیمت نمایند.
۹-روادید خروج و مراجعت مندرج بر روی دفترچه اقامت و گذرنامه اتباع خارجی تنها به مدت یکماه اعتبار دارد.
۱۰- برای اتباع کشورهای ثالث ویا همسایه که از سفارت عراق درکشور خود روادید اربعین اخذ نموده وقصد دارند ازمسیر جمهوری اسلامی ایران واز طریق مرزهای زمینی ویا هوایی به کشور عراق عزیمت کنند، در صورت درخواست از طریق سفارت ویا کنسولگری‌های جمهوری اسلامی ایران در کشور خود، روادید زیارتی دوبار سفر جهت ورود به کشور وخروج از کشور و مجدداً برگشت از کشور عراق و خروج از جمهوری اسلامی ایران صادر میشود.
۱۱- با توجه به اعلام دولت عراق ،ورود بدون مدرک معتبر به خاک عراق ۳ سال حبس به دنبال دارد.
۱۲- براساس تصمیمات متخذه در مراجع قانونی، در صورت حضور بدون مدرک قانونی اتباع خارجی در مرزهای چهارگانه زمینی ایران در استان‌های ایلام، خوزستان و کرمانشاه، حتی در صورت داشتن مجوزهای اقامت در جمهوری اسلامی ایران، به دلیل تخلف از قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران، مستقیماً به کشور متبوع خود طرد خواهند شد.

ثبت نام در استان اصفهان در دفاتر خدمات اقامت و اشتغال ۳۱ صورت میگیرد و زائران عزیز تنها به مراکز مذکور مراجعه نمایند.