ثبت ۱۵ مورد جدی خشونت علیه زنان در دوماه گذشته

نگاه نو_ بر اساس معلومات وزارت امور زنان افغانستان در دو ماه گذشته ۱۵ قضیه خشونت علیه زنان در این کشور ثبت شده است که در میان این قضایا تجاوز جنسی، محاکمه صحرایی و ازدواج زیر سن وجود دارد.
سپوژمی وردک، معین پالیسی و مسلکی وزارت امور زنان افغانستان در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: «از شروع سال ۱۳۹۸ تا اکنون ۱۵ قضیه خشونت علیه زنان افغان در ولایت های سرپل، غور، بادغیس، ننگرهار وکابل رخ داده است که جدی ترین نوع خشونت ها تجاوز جنسی، محاکمه صحرایی و ازدواج زیر سن بوده است.»

اخیرا مینه منگل، گوینده پیشین تلویزیون ومشاور فرهنگی مجلس نمایندگان افغانستان در منطقه کارته نو در شرق شهر کابل به ضرب گلوله افراد مسلح کشته شد. معین وزارت امور زنان اما دلیل این قتل را احتمالا جدا شدن از شوهر قبلی و ازدواج زیر سن می داند. قتل مینه منگل واکنش های زیادی را در پی داشت وخشم عمومی را برانگیخت.

در همین حال سینا شنا منصور، مسئول مبارزه با خشونت علیه زنان دادستانی کل افغانستان گفت: «دادستانی تعهد می‌سپارد که به هر نوع قضایای خشونت علیه زنان رسیدگی کند و با خشونت گران برخورد قانون صورت گیرد.»

اما حمایت قانونی از حقوق زنان در افغانستان به معنی حل تمام چالش‌ها نیست. زهرا ناظمی فعال حقوق زن می گوید که در افغانستان تنها به آن پرونده های خشونت علیه زنان رسیدگی می شود که آن پرونده رسانه ای گردد.

روح الله قاری زاده رئیس وکلای مدافع افغانستان گفت: «انجمن وکلای مدافع برای تمام کسانی که مورد خشونت قرار گرفته اند وکیل مدافع رایگان در اختیار آنها قرارداده است تا از حقوق آنها در مراکز عدلی و قضای دفاع کند.»

فدا محمد پیکان معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه افغانستان گفت که این وزارت۲۵ مرکز مشاوره در ۲۲ ولایت این کشور ایجاد کرده است تا این مراکز به شکایات مردم در ولایات رسیدگی کنند. خشونت علیه زنان افغان همواره یکی از نگرانی جدی نهادهای مدافع حقوق بشری در افغانستان بوده است.