تیفامی‌گوید که زمینه تقلب در کمیسیون انتخابات افغانستان مساعد است

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) می‌گوید یافته‌های این نهاد نشان می‌دهد که زمینه تقلب در کمیسیون انتخابات افغانستان مساعد است اما کمیسیون انتخابات افغانستان می‌گوید با آزادی عمل و شفافیت کامل کار می‌کند.

نگاه نو_ نعیم ایوب‌زاده، مسئول نهاد تیفا با رد اظهارات سفارت آمریکا در افغانستان مبنی بر اینکه “جایی برای تقلب در انتخابات افغانستان وجود ندارد” می‌گوید زمینه تقلب در این کمیسیون وجود دارد.

آقای ایوب‌زاده امروز (۱۷ میزان/مهر) در یک نشست خبری گفت: “بیانیه بازیگر جامعه جهانی را کاملا رد می‌کنیم. با این نوع خوشبینی نمی‌توانیم شفاف‌سازی کنیم و به یک نتیجه مطلوب برسیم. خواهش ما از جامعه جهانی این است که موضعگیری واقعبینانه داشته باشند.”

سفارت آمریکا در افغانستان روز گذشته گفت که کارمندانش به تازگی از کمیسیون انتخابات افغانستان و روند کار کمیسیون دیدار کرده‌اند. این سفارت اعلام کرد‌ که “جایی برای تقلب در انتخابات افغانستان وجود ندارد”.

اورنگ زیب، عضو کمیسیون انتخابات افغانستان امروز در یک نشست خبری در واکنش به تیفا گفت تمام مراحل کار در این کمیسیون از سوی نامزدان انتخابات به صورت جدی نظارت می‌شود و این نهاد با استقلایت (آزادی عمل) و شفافیت کامل کار خود را انجام می‌دهد.

سفارت آمریکا در کابل: تقلب در انتخابات افغانستان جایی ندارد
سفارت بریتانیا در کابل: میزان مشارکت در انتخابات، مشروعیت آن را زیر سوال نمی‌برد
کمیسیون انتخابات افغانستان: تعدادی از دستگاه‌های بیومتریک ناپدید شده‌اند

آقای ایوب زاده اضافه کرد که یافته‌های این کمیسیون نشان می‌دهد که روند کار در کمیسیون انتخابات به کندی پیش می‌رود و ممکن است نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با تاخیر اعلام شود.

او گفت: “زمانگیر شدن اعلام نتایج نهایی می‌تواند شک و تردید را نسبت به کارکرد کمیسیون و نتیجه اعلام شده ایجاد کند.”

مسئول این نهاد تاکید کرد که “کمیسیون انتخابات باید تعداد رای دهندگان را با تفکیک زن و مرد در سطح محلات در سراسر افغانستان گزارش دهد.”

آقای ایوب زاده افزود که فشارهای سیاسی به کمیسیون وارد شده است و این نهاد نگران است که اعضای کمیسیون تحت تاثیر فشارهای سیاسی تصمیم بگیرند.

اما آقای زیب می‌گوید که “کمیسیون انتخابات زیر فشار هیچ کسی نیست و کار و تصمیم‌های خود را مستقلانه پیش می‌برد.”

نهاد تیفا همچنین تصریح کرد که اختلاف کاری میان دارالانشا و کمیسیون انتخابات وجود دارد و روند کار را زمان‌گیر می‌سازد.

مسئول نهاد تیفا گفت: “نسبت به اوراق نتایج نگرانی‌های خود را داریم. تعداد بیشتری که به دست ما رسیده از اعتبار بالایی برخوردار نیست. کمیسیون باید رقم اوراق نتایج را با کسانی که بیومتریک شده‌اند، با فهرست رای دهندگان و با اوراقی که در صندوق‌ها ریخته شده‌اند مقایسه کند تا به یک رقم واقعی برسد.”

کمیسیون انتخابات افغانستان همچنان تاکید می‌کند که متعهد به اعلام نتایج ابتدایی انتخابات در زمان تعیین شده آن در (۲۷ مهر/میزان) است.