توزیع رایگان مواد ضدعفونی کننده در مشهد به همت پزشک افغانستانی

یک پزشک مهاجر افغانستانی در مشهد با همکاری دیگر محققان، اقدام به توزیع موادضد عفونی کننده رایگان در مشهد مقدس کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، این روزها که تب کرونا در ایران بالا گرفته، مردم در کنار عمل کردن به توصیه‌های بهداشتی برای جلوگیری از شیوع این ویروس، نیاز آنها به مواد شوینده و ضدعفونی کننده نیز افزایش یافته است.

به گفته مقامات وزارت بهداشت ایران، شرکت‌ها و آزمایشگاه‌های از روزهای آغازین شیوع ویروی کرونا در این کشور تولید مواد ضدعفونی کننده را چندین برابر کرده تا پاسخگوی نیاز مردم باشد.

اما در این میان افرادی سودجو موجب نایاب شدن ماقلام بهداشتی در بازار شده و مردم با قیمت سرسام‌آور این مواد روبرو شدند..

«حسین حبیبی» پزشک افغانستانی ساکن مشهد است که دکترای خون‌شناسی آزمایشگاهی دارد و با کمک همکاران خود توانسته مواد ضدعفونی را تولید کند.

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری، درباره این اقدام گفت: در این چند روزه که تب کرونا در ایران بالا گرفته مردم استرس زیادی پیدا کرده‌اند. این استرس سبب شده تا برخی افراد در جامعه سودجویی کنند و و انواع ضدعفونی کننده نامرغوب را با قیمت گزافی به دست مردم برسانند.

وی افزود: به‌دلیل آنکه ما برای تولید کیت‌های آزمایشگاهی اتانول زیادی را در دسترس داریم، اقدام به تولید این ضدعفونی‌کننده‌ها و توزیع آنها میان مردم بدون هیچگونه واسطه‌ای کردیم.

حبیبی ادامه داد: اعتقاد ما این است که اگر بتوانیم قیمت موادعفونی کننده را پایین نگه داریم، هم به سلامت خود و هم سلامت جامعه کمک زیادی خواهیم کرد.

وی در خصوص این کار گفت: امروز در مشهد کار توزیع این مواد ضدعفونی کننده را انجام خواهیم داد.

وی که جزو افراد برتر تولیدکننده کیت‌های آزمایشگاهی در ایران است و جایزه فناور برتر سال 96 دانشگاه تربیت مدرس را کسب کرده، خاطرنشان کرد: نگرانی که امروزه در جامعه پدید آمده ترس از بیماری است. ترس ناشی از هرگونه بیماری از خود بیماری خطرناک تر است و ما به‌دنبال آن هستیم که آرامشی را در جامعه ایجاد کنیم، چراکه ترس سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند.

این پزشک افغانستانی تاکید کرد: وظیفه ما و رسانه‌ها این است که این ترس را در میان مردم جامعه پایین بیاوریم و از طرفی هم نباید خطر انتقال کرونا را نادیده بگیریم و اجازه ندهیم که ترس از بیماری تبدیل به ترس غیرمنطقی و وسواس شود.

وی که سرپرستی یک تیم 12 نفره را برعهده دارد، گفت: ما روزنامه 1000 عدد ضدعفونی کننده تولید می‌کنیم و بخشی از آن را در میان مردم توزیع خواهیم کرد.